sobota 14. listopadu 2009

Mušlové radovánky

Když nám přijde návštěva, snažím se vždycky na aperitiv udělat něco malého k zobání. Jsem ale příšerná patla, která při mazání chlebíčků každý druhý upustí na zem a statisticky tak ověřuje, že ano, vždycky to spadne tím namazaným dolů. Proto nemám nikdy dost receptů, které by to malé k zobání vytvořily bez velké námahy a risku totálního zmazání kuchyně. Jedním z těchto receptů jsou moje "mušlové radovánky". Potřebujete na ně čerstvé mořské plody. Ale zdá se mi, že se občas najde čtenář, který sídlí někde, kde se tato ingredience dá sehnat, a proto vám tenhle recept přináším. Inspirací k receptu mi byl chilský zvyk sypat na všechno sýr, včetně mušlí, čímž vznikl zřejmě chilský recept a la parmesana. Co na tom, že v Chile pravý parmezán seženete náhodou tak jednou za rok a zaplatíte za něj víc než za opravdu dobrou lahev vína. I z různých náhražek není tenhle recept úplně špatný, i když, originál je originál.

Potřebujete:
cca 1kg mušlí (myslím těch z černou lasturou)
alespoň tři svatojakubské mušle na osobu
pokud náhodou seženete nějakou jinou mušli obecnou, můžete to zkusit též. Já jako třetí typ mušle používám "machas", v angličtině "razon clams", v ostatních jazycích nevím.
smetana
confit z rajčat
parmezán

Nádobí: velký hrnec, pekáč
Omyjte všechno mořské, očistěte svatojakubské mušle, pokud to tedy už neudělal hodný pan rybář.

V trošce vařící vody nechte zvlášť otevřít jednotlivé druhy mušlí. Svatojakubské mušle jsou po očištění bez lastury, takže je jen na minutku vhoďte do vařící vody (na minutku přesně, jinak se vám zcvrknou).

Sundejte z mušlí svrchní část lastury (tj. tu, na které není nyní uvařený živočich přilepen). Svatojakubské mušle dejte zpět na umytou lasturu. Na černé mušle dejte trochu confitu z rajčat, na svatojakubské mušle a na machas trochu smetany. Všechny mušle posypte trochou parmezánu a nechte cca 3-5 minut péct v troubě na 200 stupňů. A efektní jednohubky k vínečku jsou hotové...

Confit z rajčat aneb jak si to rajčata zavařila

Hledala jsem marně ve slovníku, jak do češtiny přeložit slovo confit. Dle slovníku byl hned první překlad "maso zalité v sádle". Fuuuuuj! Chudák host v restauraci tedy rychle objedná něco jiného a připraví se tím o takovou pochoutku, jako je confit z kachny, což je kachní maso, dlouze a velmi pomalu vařené ve vlastním tuku. No ano, je to tučné, ale české žlučníky se s tím vyrovnají jako nic. Moje rajčátka ale mnoho tuku nemají. Confit z nich se získá právě tak, že je dlouho a pomalu vaříte ve vlastní šťávě. Je to božský základ pro různá další jídla, rychlá omáčka bez konzervantů na těstoviny, nebo pomazánka na chlebíčky se sušenou šunkou. Jakmile seženu pěkná, červená, sladká rajčata, koupím jich alespoň tři kila a pustím se doma do výroby. Confit pak zmrazím nebo zavařím.

Potřebujete:
na cca 1 kg rajčat
4 neoloupané stroužky česneku
tymián
bobkový list
sůl, pepř, olivový olej

Nádobí: plech do trouby

Oloupejte rajčata, rozkrojte je napůl a vydlabejte z nich jadérka. V podstatě jde i o to zbavit je tím vody, protože confit je jinak řídký.

Dejte rajčata na plech, polijte je malinko olivovým olejem, přidejte bylinky a neoloupaný celý česnek. Neoloupaný česnek má trochu jinou, jakoby oříškovou příchuť a rajčata vám ji krásně natáhnou. Pečte v troubě 2 hodiny na 90 stupňů. Buďte trpěliví! Protože pokud chcete ušetřit čas tím, že zvýšíte teplotu, nebude z toho confit, ale sušená rajčata (v tom lepším případě).

Z plechu odstraňte bobkový list, česnek a eventuelně tymián, pokud ho máte na větvičkách, nechte vychladnout a rajčata jemně nasekejte...a je to! Přeju pěkné vzpomínání na léto!

středa 11. listopadu 2009

Rybí vývar

Tenhle recept vlastně není jídlo sám o sobě, ale skvěle vám poslouží jako základ jiných jídel, například rizota z mořských plodů, nebo nejrůznějších omáček na ryby. Příprava je jednoduchá a můžete ho nadělat do zásoby a uchovat v mrazáku. Nic se mu nestane.

Potřebujete:
2 kg zbytků z ryb
1 rajče
2 mrkve
7 šalotek a 2 menší cibule (podle toho, co zrovna máte, můžete počet upravit, jen nezapomeňte, že šalotky jsou malé, takže jedna velká cibule nahradí 2-3 šalotky)
bobkový list
tymián
mořskou sůl
trochu oleje
svazek petržele

Nádobí: velký hrnec

Nasekejte na drobno cibuli, šalotku a mrkev. Dejte to podusit na trochu oleje. Pak přidejte rybí zbytky a petržel, zalijte cca 2 litry vody, přihoďte koření, rajče, osolte a vařte 20 minut. Je dobré sebrat občas z povrchu pěnu.

A je to a můžete se vrhnout do dalších příprav.

Fidoa

Fideos jsou španělsky nudle, takže je vám asi už jasné, o co se bude jednat. O španělskou "nudlovici". V originální verzi nudlovice figurují langusty a sépie, které se mi v Chile nedaří sehnat: langusty tu nemají vůbec, na to je tu oceán moc studený, a sépie jen občas, a to na Centrálním trhu, nikoli u mého pana rybáře. Nudlovici jsem si tak trochu upravila tedy k obrazu svému a dávám do ní krabí klepeta a krevety (místo langust) a mušle a slávky, či almejas (šp.), palourdes (fr.). Prý se to česky neřekne slávka, ale jak se to tedy proboha řekne? Zkrátka, najdete-li nějakou mušli v lastuře, šup tam s ní.

Základem fidoi (pevně doufám, že slovo fidoa se skloňuje stejně jako slovo Nicaragua a měkké i je tedy na místě) je rybí vývar. Proto vám hned vedle receptu na fidou dodávám i tento recept, na který potřebujete hodně zbytků z ryb. Pan rybář mi dal zadarmo dvě kila rybích hlav a já, protože jsem vývar dělala poprvé, dříve jsem ho z lenosti dělala z prášku, jsem se zeptala, zda to tam mám hodit celé, i s očima. Pan rybář se smál svými bezzubými ústy a pravil, že samozřejmě, že oči tomu dávají chuť. Chuť, co? Ale vývar byl vynikající.

Potřebujete:
rybí vývar
alespoň 16 krevet, nejlépe syrových
10 krabích klepet
1 kg mušlí a 1kg slávek/almejas/palourdes
špetku šafránu
sladkou papriku
dva stroužky česneku
jedno velké zralé rajče
400g nudlí: zde se najdou peruánské fideos, které jsou ideální. V Čechách bych neváhala zkusit čínské nudle
olivový olej, pepř, sůl

Nádobí: hrnec a pánev jako na paellu, neb nudlovice je tak trochu nudlová verze paelly

Na pánvi na trošce tuku nechte opéct trochu krevety. Pak je vyndejte.

V hrnci nechte otevřít v troše vody mušle a slávky, co vlastně asi nejsou slávky

Přidejte trochu oleje a dejte do něj rajčata a česnek. Míchejte, aby se česnek nespálil. Když jsou rajčata hotová, přidejte trochu papriky a míchejte, protože přepálená paprika hořkne.

Zalijte vývarem, přidejte šafrán a nudle. Nechte vařit chviličku na prudkém ohni, pak přidejte krevety a rybí klepeta a nechte vařit na mírnějším ohni ještě asi 8-12 minut, tj. dokud se vývar nevsákne do nudlí a ty se trochu nepřichytí dole na pánev.

Vypněte sporák, přidejte mušle a nechte pod utěrkou pár minut odpočinout.

Dobrou chuť!

pátek 6. listopadu 2009

Mník na kari

Nějak mi blog stagnuje. Vařím sice denně, ale čím dál tím méně zkouším nové věci, protože nemám moc čas. Prázdná lednice ale občas zve k experimentování, a tak jsem včera dělala rybu na curry. Inspirovala jsem se přitom jednou kuchařkou, která doporučovala dělat curry z mníka, čili lotte. Ten se tu ale nedostane, proto jsem ho nahradila reinetou, rybou, která má též bílé maso, které se hned nerozpadne. Mník to není, ale na curry to podle mě stačí. A jako většina podobných pokrmů je jídlo mnohem lepší ohřívané.

Potřebujete:

cca 200g filetů na osobu
3 cibule
3 rajčata
2 stroužky česneku
1 pomeranč s neošetřenou kůrou
šafrán (pokud máte...)
1 lžíci strouhaného čerstvého zázvoru
tymián a bobkový list
lžičku kari
trochu ostrého chili
sůl, pepř a olej

Nádobí: hrnec s poklicí

Oloupejte rajčata a nakrájejte je na malé kousky, stejně jako cibuli.

V hrnci nechte trochu osmahnout kousky ryby, pak je vyndejte a nechte v teple

Na stejném oleji nechte zesklovatět cibuli, pak přidejte rajčata, zázvor, česnek, koření a pomerančovou kůru. Zamíchejte, nechte trochu spojit a zalijte skleničkou vody. Nechte pomalu vařit 20 minut.

Pak přihoďte rybu, přiklopte a nechte vařit pomalinku ještě asi dalších 20 minut.

Servírujte bez pomerančové kůry a bobkového listu. Jako příloha je vynikající rýže.

Dobrou chuť!

neděle 27. září 2009

Okoun mořský na pastisu

Moje experimenty s fenyklem pokračují s jinou rybou než rybou obecnou. U rybáře jsem koupila obrovského okouna mořského. V Pacifiku je nějak všechno větší. Co si pamatuju, ve Francii byl okoun mořský velký asi jako pstruh. Koukla jsem do Wikipedie a zjistila, že se jedná prostě jenom o jiný druh. Recept ale můžete realizovat s jakýmkoli typem mořského okouna. Velcí okouni mají maso sušší.

Budete potřebovat také Pastis, klasickou marseillskou anýzovku, kterou s ledem a vodou popíjí každý správný jižanský stařík, když ve stínu platanů uvažuje, kam vrhne petangovou kouli. Co vím, Češi fandy Pastisu zrovna nejsou, a pokud vám ho někdo věnoval, a lahvinka vám leží smutně v baru, sem s ním a dejme ho na...bar! Tak se totiž jmenuje okoun francouzsky!

Potřebujete:
dva malé okouny, nebo jenoho velkého, nebo půlku obrovského
5 lžic olivového oleje
2 lžíce Pastisu
jeden fenykl
šťáva ze dvou citronů
sůl a pepř

Nádobí: pekáč

Nakrájejte na jemno fenykl a smíchejte ho s olejem a pastisem. Omyjte rybu, osušte, opepřete a osolte. Pokud je ryba malá, dejte trochu směsi dovnitř, pokud máte jenom jeden velký filet, prostě to ve směsi trochu poválejte.

Zalijte trochou citronové šťávy a dejte péct na 200 stupňů do trouby. Po deseti minutách zalijte zbytkem šťávy a pečte ještě 10 minut.

Dobrou chuť!

sobota 26. září 2009

La rouille aneb rezavá pomazánka

K minulému receptu musím přihodit ještě recept na jihofrancouzskou klasiku la rouille. Slovo rouille znamená vlastně "rez". Pomazánce se tak říká nepochybně kvůli její barvě. Je nedílnou součástí marseillské bouillabaisse, ale Hvězdopravec, coby Marseillan, říká, že se s ní cpal ke všemu asi jako u nás někdo jí hořčici z kelímku. Normálně jsou jejím základem vejce, stejně jako základem majonézy. Já ale tenhle recept považuji za příliš těžký, a tak jsem na internetu vyčmuchala verzi s brambory jako základem. Může se to zdát jako trochu divný nápad, ale Hvězdopravec nic nepoznal, takže nápad je to dobrý...

Potřebujete:
1 velký moučnatý brambor
1g šafránu
špetku ostrého chili
trochu citronové šťávy
4 stroužky česneku
25cl olivového oleje

Nádobí: hrnec, mísa, mixer, nebo můžete zkusit vidličku...

Uvařte oškrábaný brambor do měkka. Hoďte ho do mixéru nebo důkladně rozmačkejte a pomalu přidávejte šafrán, chili, sůl, česnek a citron. Nakonec pomalu pečlivě vmíchejte olej.

A je to. Na opečených plátcích bílého chleba je to vynikající příloha!

Rybí polévka z tresky

V poslední době jsem moc nepsala, protože jsem v kuchyni řádila s fenyklem a říkala jsem si, že nemá cenu recepty na blog dávat, protože jsem v Čechách nikdy fenykl jako zeleninu neviděla. Jenže mi moc chutnalo a říkala jsem si, že je škoda vás o recepty ochudit. Takže jsem zabrousila na internet a tady jsem ověřila, že fenykl v Čechách k dostání snad přeci jen je, jen asi ne v rokycanské Bille, pro kterou jsou příliš exotické i černé olivy. Takže, pokud někde v obchodě spatříte něco mezi celerovou natí, koprem a cibulí, kupte to, přihoďte nějakou mořskou rybu s bílým masem a uhánějte domů.

S fenyklem jsem řádila proto, že pro mě byl další výzvou v soutěži, "kterak konzumovat nechutnou zeleninu, aby se stala chutnou". Syrový fenykl, který Francouzi konzumují s gustem, je pro mě nepolknutelný a zvedá se mi z něj žaludek snad ještě víc než z lilku a růžičkové kapusty. V provensálských receptech je ale nezbytný a vynikající. Jen ho nakrájejte hodně na jemno. Ve Francii, kde fenykl dostanete na každém trhu po celý rok, jsem experiment nestihla, a v Chile po fenyklu ani stopy. Až jednou jsem ho zahlédla na trhu, ale zrovna jsme jeli na hory, a tak jsem ho s sebou nechtěla tahat. Ale už jsem věděla, že existuje.

O něco později jsem se pustila do experimentů s "rybou". V Chile totiž vždy, v každé rybárně a na každém trhu najdete rybu. Pescado. Tak tady říkají rybám velikosti pstruha, která přijde na trhu asi na 1000 pesos, tj, 35 korun za kilo. Prostě je to ryba obecná, levná a tak obvyklá, že si nikdo nepamatuje její jméno. Ve skutečnosti je to merluza, francouzsky merlan a česky, dle slovníku, treska bezvousá.

Fenykl a ryba obecná jsou velcí kamarádi, takže jsem se jednou vydala na Vegu, trh, kde seženete opravdu úplně všechno, a po hodinovém hledání a nakupování, až na samém severním cípu trhu, kde jsou přistěhovalci z Peru, jsem mezi ovocem a zeleninou, kterou jsem v životě neviděla, fenykl skutečně našla. Koupila jsem dva a spěchala jsem domů. Z toho dlouhého nakupování mi nezbyl moc čas, takže tenhle recept je velmi jednoduchý a ideální pro dny, kdy nemáte čas. A navíc je to velmi dietní recept. I když vám ho doporučuju jíst s opečeným chlebem namazaným "rezavou pomazánkou"la rouille, velkou jihofrancouzskou klasikou.

Potřebujete:
4 filety z tresky (tj. cca 500g filetů) nebo jakékoli jiné bílé ryby
4 až 5 brambor
dobré zralé rajče
2 stroužky česneku
cibuli
kousek pomerančové kůry z pomeranče, který nebyl chemicky ošetřen (v Chile takový pomeranč můžete nechat hledat tak akorát Marušku u dvanácti měsíčků, takže já kůru vynechávám)
jeden fenykl
tymián, rozmarýn a bobkový list

Nádobí: hrnec

Nakrájejte na jemno všechnu zeleninu. Do hrnce dejte cibuli, na to položte nakrájené rajče, brambory, na ně nakrájenou rybu, pořádně to osolte a opepřete, přidejte rozetřený česnek, na jemno nakrájený fenykl, rozmarýn, tymián, bobkový list a pomerančovou kůru. Zakápněte trochou olivového oleje a nechte odpočinout alespoň půl hodiny. Já osobně tenhle recept pokládám za ideální, když přijdete pozdě večer domů a nemáte čas vařit: všechno to připravím ráno nebo když mám čas a nechám odpočívat v lednici.

25 minut před tím, než chcete jíst, zalijte vodou a vařte 25 minut. A je to!

středa 26. srpna 2009

Malinový koláč

Tak ke všem těm ovocným koláčům, co jich tu na blogu je, přidávám ještě ten malinový. Opět velice jednoduchý a uplácatelný též ze zmražených malin. Ale už se mi nějak ty zásoby s mrazáku tenčí, už aby zase nastalo jaro...

Potřebujete:
pate sablée
cca 350g malin
125g cukru
3 vejce
200ml smetany
panáka rumu
125g rozemletých madlí
eventuelně nasekané mandle na ozdobu.

Nádobí: kulatá forma o průměru cca 28cm

Rozválíte těsto, propícháte vidličkou.

Rozšleháte vejce s cukrem, přidáte rum, pak rozemleté mandle a nakonec smetanu.

Na těsto rozprostřete maliny, zalijete rozšlehaným vejcem a pečete v troubě na 200 stupňů cca 20-25 minut. Na posledních deset minut můžete přidat nasekané mandle, které tak budou tvořit ozdobu koláče.

No a je to!

sobota 15. srpna 2009

Ostružinový koláč

Prší a prší a to nejlepší možné strávení dne se pro mě zredukovalo na představu dne stráveného u našich plápolajících plynových kamen, držíc v jedné ruce hrneček horkého čaje a v druhé nějakou dobrou četbu. A protože k čaji je vždycky dobré něco zakousnout, provedla jsem archeologický průzkum mrazáku a našla pytlík mražených ostružin. Na recept, který vám nabízím, mražené ostružiny úplně stačí. Takže, pokud máte ještě nějaké ty zásoby z léta, do toho!

Potřebujete:
listové nebo máslové těsto
400g ostružin (nebo i méně, ale v tom případě udělejte koláč menší, i když "krému" dáte stejně)
1 vejce
200ml smetany
100g cukru (zdá se to hodně, ale ostružinám to prospěje)

Nádobí: kulatá forma o průměru cca 28cm

Do formy rozválíte těsto, propícháte vidličkou a necháte předpéct 10 minut na 200 stupňů tak, aby se nenafouklo.

Na předpečené těsto dáte ostužiny a zalijete vejcem rozšlehaným ve smetaně s cukrem.

Pečete cca 20-25 minut na 200 stupňů.

Dobrou chuť!

neděle 9. srpna 2009

Plněné lilky

Jak jsem tu už psala, jsem tak trochu nepřítel lilků a jím je jedině v případě, že nechutnají úplně jako lilek, respektive, když se jejich chuť dobře snoubí a doplňuje s jinou. Jedním z jídel, kde mi lilky nevadí, je řecká musaka. Mám na ní výbornou vzpomínku z kuchyně maminky mojí kamarádky Katariny, když jsme k nim v létě 2007 zavítali na prázdniny do Chalkidiki. Od té doby jsem se Katariny několikrát ptala, jak se ona výborná musaka dělá, a pokaždé mi zase recept vypadl z hlavy, protože byl tak složitý, že jsem to celé raději vytěsnila. Před pár dny jsem ale objevila recept na plněné lilky, který je jednoznačně musakou inspirovaný, ale je mnohem lehčí. Jak na výrobu, tak pro vaše žaludky. A je to dobrota. A nedivte se té špetce skořice, co do jídla přidáváte. Zanechá jenom lehoučkou stopu, která je kupodivu velmi příjemná.

Potřebujete (pro 4 osoby):
2 větší lilky
200g mletého hovězího a 100g mletého vepřového
jedno rajče
velkou cibuli
trochu strouhaného parmezánu
půl lžičky skořice
lžičku oregána
sůl, pepř, olej

Nádobí: plech do trouby, pánev

Rozkrojte lilky podél na dvě poloviny a lžičkou vydlabejte vnitřek se zrníčky (okolo slupky zůstane cca 1-2 cm silná vrstva dužniny)

Nakrájejte na jemno cibuli a vydlabanou dužninu. Nechte cca 10 minut dělat na mírném ohni na pánvi, pak přidejte maso a po pěti minutách nakrájené rajče. Přidejte skořici a oregáno, osolte a eventulně opepřete.

Nandejte směs z pánve do lilků, až na nich vznikne ze směsi kopeček. Posypte parmezánem a dejte zapéct na 200 stupňů 25 minut do trouby.

sobota 8. srpna 2009

Nudlová polévka s mušlemi (slávkami jedlými)

Tenhle recept je tak trochu zvláštní. Mušle jsou normálně výborné pro letní dny a pokud je používám do polévky, je to vždy do zarzuely, která se tak trochu podobá marseillské boullabaisse. A marseillské jídlo je asi dost těžko skutečně zimní. My tu ale zimu máme a není nad to zahřát se trochu horkou polévkou se spoustou česneku a v níž plave něco pořádného k snědku, jako ony nudle. A skutečně, je to tak.

Potřebujete:
2 kila čerstvých mušlí (slávek jedlých, tj. těch s černou škeblí)
skleničku bílého vína
svazek placaté petržele
2 stroužky česneku
dvě deci dobrého tomatového džusu (nejlépe vymačkaného z čerstvých červených letních rajčat...jenže jak, u zimního jídla?)
1 velkou cibuli
50g nudlí do polévky
pepř a sůl

Potřebujete: velký a střední hrnec

Mušle umyjete, vyhodíte ty otevřené a zbytek uvaříte na víně. Jakmile jsou mušle otevřené, slijete je a vývar uschováte.

Na troše oleje necháte zesklovatět cibuli, a pak přidáte také česnek a na jemno nasekanou petržel. Zalijete tomatovým džusem, vývarem z mušlí a přídáte trochu vody. Nechte povařit 20 minut.

Mezi tím zbavte mušle lastur. Přeci jen, nudlová polévka by se vám špatně jedla, kdybyste museli mušle vyloupávat až na talíři.

Pět minut před dovařením polévky do ná vhoďte nudle a těsně před dovařením také vyloupané mušle. A je to!

pátek 31. července 2009

Kuře na pivu

Poslední dva týdny jsem se snažila jíst samé lehké věci, protože jsem při cestě do Evropy trochu přibrala. Také jsem nepila pivo a ani ne moc vína. Včera jsem to ale nevydržela: zimní večer a velká chuť na maso. Tak až to nebudete moct vydržet ani vy, pusťte se do kuřete na pivě. Můžete si říkat, že kuře je přece dietní...

Potřebujete (pro dvě osoby):
2 kuřecí stehna
2 dl piva
štamprdli jalovcové (nebo poslouží slivovice)
200g žampionů
cibuli
trochu petržele
1 dl smetany
žloutek
bobkový list
trochu tymiánu
trochu chili
olej
sůl

Nádobí: velký hrnec, zapalovač

Stáhněte kůži z kuřete, aby finální jídlo nebylo moc tučné. Nakrájejte si cibuli.

V hrnci nechte na troše oleje lehce osmahnout kuřecí stehna. Přidejte cibuli a ještě trochu osmahněte. Přilijte slivovici a flambujte.

Zalijte pivem, půlkou smetany, přidejte koření a nechte pomalu vařit 30 minut.

Po 30ti minutách přidejte nakrájené žampiony a nechte vařit ještě 15 minut.

Vyndejte kuře a nechte ho v teple. Vyndejte bobkový list a postavte šťávu na prudký oheň. Míchejte, aby se odpařila polovina vody.

Vypněte sporák a nalijte do omáčky žloutek rozšlehaný se zbytkem smetany.

Při servírování posypte nasekanou petrželí.

Jako přílohu můžete zvolit rýži, nebo i zcela nefrancouzský knedlík.

čtvrtek 30. července 2009

Plněné cukety

Tohle jídlo je docela typické, ale není to žádná fajnšmekřina. Spíš způsob, jak naložit se zbytky masa nebo šunky. Tak poslouchejte:

Potřebujete (pro 4 lidi):
2 cukety
40g rýže
100g šunky nebo zbytků masa
1 cibuli
1 stroužek česneku
půl svazku placaté petržele
trochu žampionů
30g másla
sůl a pepř
eventuelně trochu rajské omáčky

Nádobí: pekáč, dva hrnce, eventuelně mlýnek na maso

Umyjte cukety, rozkrojte je podélně na dvě poloviny a lžičkou z nich vydlabejte jadérka unvitř. Dejte cukety vařit na pět minut do vroucí slané vody.

Uvařte rýži.

Maso nebo šunku namelte, nakrájejte cibuli, žampiony a česnek. Dejte do pánve trochu másla, přidejte cibuli a česnek a nechte zesklovatět. Následně přidejte maso, pokud váš zbytek masa už nebyl vařený, a nakonec žampiony.

Smíchejte obsah z pánve s rýží a eventuelně s vařeným namletým masem. Přidejte rozemletou petržel.

Předehřejte troubu na 185 stupňů. Na cukety dejte nádivku a pokapejte ji, pokud máte, trochou rajské omáčky. Přikryjte alobalem a pečte 10 až 15 minut.

neděle 26. července 2009

Nový recept na paellu

Recept na paellu tu už mám, je zde. Je to recept, který mi dal kamarád Antonio, čili je to recept španělský. Na druhou stranu ale počítá s tím, že nemáte k dispozici čerstvé mořské plody. To může být výhoda, protože se vám asi v Čechách špatně shánějí, ale protože vím, že občas na blog zavítají i čtenáři odjinud, dávám vám svůj nový recept, který jsem postupně dala dohromady inspirována trochu starým receptem a trochu Fabricem. Paella je to neuvěřitelně dobrá, a když jsem ji dělala minule, Hvězdopravec jí snědl dva talíře, ačkoli při příchodu domů tvrdil, že mu je špatně a že nebude večeřet. A to podobné nacpávání se není jeho zvykem.

Potřebujete (pro 3 až 4 lidi):
alespoň deset syrových krevet
alespoň šest krabích klepet
alespoň 500g čerstvých mušlí (s černou lasturou a s bílou, čili jak moules, tak paloudres)
můžete přidat sépie (bez inkoustu) či další mušle
250g kulaté rýže
rajče
červenou papriku
čtyři spodky kuřecích stehen (kuřecí lýtka :-) )
střední cibuli
2 stoužky česneku
trochu šafránu (nebo kurkumy, prý...)
olivový olej
sůl a pepř

Nádobí: pekáč, dva velké hrnce, pánev

Dáte péct do trouby kuře. Dávám ho na skleněný pekáč bez jakéhokoli tuku a peču ho 45 minut na 200 stupňů. Kuře je tak tučné, že z něj vyteče dost šťávy na to, aby se nepřipeklo.

Nakrájíte si zeleninu, očistíte mušle a vyhodíte ty otevřené nebo poškozené.

Dejte do hrnců trochu vody a přiveďte ji do varu. Do vroucí vody hoďte mušle, černé do jednoho hrnce, bílé do druhého a nechte je otevřít. Nakonec slijete do nějaké nádoby, protože vodu z mušlí budete ještě potřebovat. Mušle uschovejte v teple.

Když je kuře skoro hotové, hodíte na pánev do trochy tuku nakrájené papriky a opečete je. Pak je dáte na talíř, přidáte na pánev tuk, pokud je to potřeba, a opečete krevety a sépie. Následně je zase dáte na talíř vedle a dáte na pánev opéct cibuli a později přidáte rajčata. Asi po deseti minutách přidáte rýži a necháte ji trochu osmahnout. Zalijte vodou z mušlí a doplňte čerstvou vodou tak, aby vody bylo cca dvakrát více než rýže. Pokud máte vývaru hodně, dejte ho hodně a rýži míchejte. Kulatá rýže vstřebává hodně chuti vývaru a zároveň se při míchání nerozvaří. Osolte, opepřete a přidejte šafrán.

Po asi deseti minutách přidejte sépie a krevety a po dalších pěti opečené papriky a uvařené otevřené mušle. Nechte vařit, dokud se neodpaří všechna voda a rýže nezměkne, celkem cca 20 minut. Ochutnejte, zda není třeba přidat sůl a můžete servírovat!

pátek 29. května 2009

Borůvkový koláč

Borůvkový koláč je alpská specialita. Není nic lepšího než skončit výstup a sestup z vrcholku v horské chatě u čaje či piva a kousku tohoto koláče. S nastávající zimou v Santiagu se mi zastesklo, a tak jsem se pustila do vlastní výroby. Borůvek, které tu stojí pakatel, jsem na konci léta nakoupila zásoby a dala je do mrazáku. A koláč byl vynikající. Krém, který dáváte pod borůvky není mazlavý, naopak, takžka splyne s těstem, ale je to přesně to, co způsobuje, že koláč není suchý.

Potřebujete:
1 pâte sablée
2 vejce
50g změklého másla
50g cukru
60g namletých mandlí
šťávu z jednoho citrónu
400g borůvek

Nádobí: kulatou formu s průměrem cca 28cm, metlu

Vyšlehejte vejce s cukrem, přidejte postupně mandle, máslo a citrónovou šťávu. Nechte hodinu odpočinout v lednici.

Rozválíte těsto do formy a na něj nalijte krém. Dejte péct do předehřáté trouby na 180 stupňů 20 minut.

Na upečený základ naskládejte borůvky a nechte péct ještě 10 minut. A dobrota je hotová.

sobota 16. května 2009

Chřestová smetanová polévka

Nevím, jak je to přesně v Čechách s chřestem, zda je drahý, nebo dostupný. Nevím proč, ale mám za to, že se jedná tak trochu o "luxusní zeleninu". Zároveň si ale vzpomínám na opravdu neslavné pokrmy, které nám servírovali během našeho psychoterapeutického výcviku a ke kterým patřil i chřest se sýrem. Dost pochybuju, že by nám servírovali cokoli drahého. Takže doufám, že budete moci tenhle recept zkusit, aniž byste se museli zruinovat. Budete potřebovat zelený chřest a vůbec nemyslete na jiný, než na chřest čerstvý.

Také byste originální recept měli realizovat pomocí tzv. mlýnku na zeleninu. Nejsem si úplně jistá, zda tenhle mlýnek nyní v Čechách prodávají, my jsme ho doma nikdy neměli, zatímco ve Francii tvoří součást vybavení kuchyně každé babičky, maminky i dcery. No co, ve Francii zase nemají pařáčky. Ale zpět k mlýnku: jedná se o trychtýř s vyměnitelným kovovým dnem. K dipozici máte několik těchto den s různě velkými dírkami. Dále je mlýnek tvořen klikou, kterou se otáčí kovová klika, která zeleninu tiskne na dno a vymačkává z ní takto vodu a trochu také zeleninu mele. Jinými slovy, výsledek je úplně jiný, než když zeleninu jenom zcedíte, nebo naopak rozmixujete. Možná někdo z vás ví, jak se nástroj česky jmenuje a kde ho sehnat, ráda se poučím. Možná se dá použít nějaký jiný nástroj...zkrátka, sem s nápady.

Pokud mlýnek nemáte, můžete zkusit polévku rozmixovat, ale nebude to ono. Přesto je i tahle verze moje oblíbená, protože jemná a přitom výrazná chuť chřestu mi moc chutná.

Potřebujete:
800g chřestu
50 cl drůbežího vývaru
200ml smetany
špetku muškátového oříšku
dvě špetky cukru
dvě lžíce mléka
lžíce škrobu
trochu másla
sůl a pepř

Nádobí: dva hrnce, pánev, mlýnek na zeleninu s jemným sítkem

Oškrábejte chřest, oddělte cca 8 špiček, zbytek nakrájejte na kousky.

Dejte na 12 minut vařit chřest do vývaru s dvěma špetkami cukru.

Přeceďte celý obsah hrnce přes mlýnek na zeleninu, nebo, pokud ho nemáte, celý obsah rozmixujte. Pokud mlýnek máte, získáte pouze šťávu, dužnina zůstane v mlýnku.

Do přecezené polévky přidejte mléko se škrobem a povařte, aby polévka zhoustla.

Nakonec vypněte sporák a přidejte smetanu a muškátový oříšek.

Během vaření dvě minuty povařte špičky chřestu, které jste oddělili na začátku. Následně je slijte a rychle ponořte do studené vody, aby neztratily barvu. Rozehřejte trochu másla a špičky v něm poduste. Osušte.

Servírujte polévku ozdobenou křupavými špičkami a čerstvě nadrceným pepřem.

pondělí 11. května 2009

Treska v alobalu

Opět jednoduché a rychlé jídlo. V alobalu peču moc ráda, protože tato úprava je jednak dietní a jednak se při otevření alobalového závitku vždycky uvolní božská vůně bylinek, které jste do jídla nasypali. Ale pozor, nezapomeňte, že aluminium je pravděpodobně jednou z příčin vzniku senilních skrvn, které souvisejí s Alzheimerovou chorobou. Takže doporučuju zdvojit vrstvu alobalu pečícím papírem. Jídlo tak není s alobalem v kontaktu, ale zároveň je poměrně hermeticky uzavřeno.

Potřebujete (na osobu, tj. na závitek):
250g tresky
1 cuketu
dvě lžíce parmenzánu
trochu čerstvé bazalky, rozmarýnu a tymiánu
sůl a pepř

Nádobí: plech do trouby.

Postup snad ani psát nemusím. Zavinete a necháte péct 20 minut na 200 stupňů.

Servírujete s quinoou, rýží, jak chcete...

neděle 10. května 2009

Jahodový koláč

Zatímco u vás sezóna jahod teprve začne, nám tu stále trvá. V Chile mají výborné čerstvé jahody už celé čtyři měsíce, co tu jsme, a přisun stále neustává. A tak si pochutnáváme.

Jahodový koláč, na nějž vám nabízím recept, je strašlivě jednoduchý. Ale v jednoduchosti je někdy přece krása...a dobrota. Francouzi často pod ovoce dávají tzv. crème patissier, krém ze žloutků, cukru a mléka. Hvězdopravec ho ale nemá rád, takže jsem nucena vynalézat či kopírovat ovocné koláče bez tohoto krému.

Potřebujete:
pate sablée
1 kg jahod
trochu cukru
150g želé z rybízu (nebo jakkéholi ostřejší marmelády, v níž není moc kousků)

Nádobí: hrnec a kulatá forma na koláč o průměru cca 28cm.

Necháte péct pates sablée v troubě cca 20 minut na 180 stupňů tak, aby se vám nenafouklo.

Vyndáte těsto z trouby a necháte vychladnout. Mezi tím připravíte tzv. coulis aux fruits, a to tak, že smícháte na ohni v hrnci marmeládu s trochou vody a necháte trochu zhoustnout.

Posypete těsto cukrem (dle chuti, ale 3 lžíce stačí) a naskládáte na něj jahody. Celé to zalijete ještě horkým coulis aux fruits a necháte vychladnout.

Jahůdky se pod coulisem jenom blyští a sliny se začínají jen sbíhat...

sobota 9. května 2009

Quiche s lososem a špenátem

Jednoduché, zdravé a efektní.

Potřebujete:
máslové těsto
1 kg čerstvého špenátu
300g čerstvého nebo uzeného lososa
tři vejce
250 ml smetany
sůl, pepř
stroužek česneku

Nádobí: velký hrnec, kulatou formu o průměru cca 28cm, pánev

Omyjete špenát a necháte ho 5 minut povařit. Pak ho slijete a hned ho necháte důkladně vykoupat v ledové vodě, aby neztratil barvu.

Listy vyždímete a necháte je usušit na mírném plameni na pánvi. Přidáte k nim rozetřený stroužek česneku.

Během této doby necháte předpéct 10 minut v troubě těsto na quiche tak, aby se nenafouklo.

Na předpečené těsto naskládáte špenát, pak přidáte lososa a celé to zalijete vejcem rozšlehaným se smetanou, solí a trochou pepře. Necháte péct 25 minut na 180 stupňů a je to!

středa 15. dubna 2009

Krabí salát

Tenhle recept mi připomíná docela hodně českou kuchyni a určitě s ním tedy budete mít úspěch i u těch konzervativnějších českých strávníků. Na druhou stranu se tedy nejedná o recept nijak sofistikovaný, protože jsou v něm takoví nepřátelé gurmánů jako je sprostá majonéza a sprostý kečup. Ale co. Výhodou receptu je, že nejlepší typ salátu na něj je ledový salát, což je, pokud mě paměť neklame, nejčastější typ salátu v České republice. A v Chile také, proto jsem tenhle recept také objevila.

Budete potřebovat krabí maso. To se dá koupit čerstvé (nejlepší, samozřejmě), ale myslím, že vzhledem k tomu, že to celé budete míchat s majonézou, postačí zmražené. Jinak existují též krabí konzervy, se kterými nemám zkušenosti, takže kdo ví. Krabí tyčinky neobsahují krabí maso, nýbrž rybí, takže nevím, zda je tohle řešení nejlepší, ale zkusit to můžete. Další možností je přidat místo kraba krevety. Pak nebude samozřejmě salát krabí, ale krevetí. Někde se tomu říká dokonce krevetí či krabí koktejl...

Potřebujete (pro 4 osoby):
1 ledový salát
3 lžíce majonézy
1 lžíci kečupu
3 šalotky (nebo přiměřené množství cibule, ale šalotka je lepší...)
skleničku bílého vína
svazek estragonu (nebo alespoň sušený)
400g krabího masa
trochu chili

Nádobí: hrnec, mísa

Smíchejte majonézu s kečupem, přidejte estragon a uložte do lednice

Nakrájejte jemně šalotku a dejte ji vařit na mírném ohni do bílého vína. Vařte pomalinku, dokud se všechna tekutina nevstřebá. Nechte vychladnout.

Smíchejte krabí maso, vychladlé šalotky, majonézu s kečupem a přidejte trochu chili. Ochutejte, zda není třeba dosolit, ale obvykle ne, protože majonéza i kečup jsou slané dost.

Na talíři vytvořte lůžko z ledového salátu a přidejte krabí salát. Dobrou chuť!

čtvrtek 9. dubna 2009

Slávky na víně

Jak jsem říkala, můžete se těšit hlavně na recepty z hovězího a mořských plodů. A vzhledem k tomu, že teploty máme stále velmi letní, jíme hlavně lehká jídla z ryb a mořských potvor. Bohužel, je mi jasné, že nabídka mořských plodů zde a v Česku je diametrálně odlišná. Tenhle recept bude tedy spíš pro Čechy v Bretagni...ale kdo ví.

Nevím přesně, zda se francouzské slovo palourdes dá přeložit jako slávka, ale podle slovníku to tak je. Ve španělštině tomu odpovídá slovo almejas, ale vzhled přeci jen není úplně stejný. Slávky tady jsou mnohem větší. Obojí jsou oválné mušle s bílošedou lasturou, která je spojená po podlouhlé straně. Však se koukněte na fotku. Pokud někde něco podobného najdete, pusťte se do následujícího receptu. Na klasické mušle ho moc nedoporučuji, přijde mi, že to bude těžké a chuť obou typů mušlí není vůbec podobná.

PRO VŠECHNY ZKLAMANÉ ČTENÁŘE, KTEŘÍ HLEDAJÍ RECEPT NA KLASICKÉ ČERNÉ MUŠLE, CO SE JMENUJÍ ASI TAKY SLÁVKY, klikněte vedle na liště na slovo mušle. No já vím, nemá to logiku, ale s překladem zkrátka bojuju. Odměnou za hledání je hrst receptů. Černé mušle či slávky totiž dělám mnohem častěji než bílé mušle slávky palourdes.

Potřebujete (pro 2-4lidi: záleží, jak velké porce chcete servírovat):
24 slávek
250g cibule
6 snítek placaté petržele
tymián a bobkový list
půl litru suchého bílého vína
150g másla
4 lžíce mouky
150ml smetany
2 žloutky
trochu oleje

Nádobí: velký hrnec

Do hrnce dáte na troše oleje zesklovatět cibuli. Přidáte petržel, tymián a bobkový list, zalijete vínem a uvedete do varu.

Omyté zavřené slávky hodíte do vroucího vína a vyndáte je hned, jak se otevřou. Odloupnete vrchní část lastury a mušli s druhou polovinou lastury uschováte v teple.

Rozehřejte máslo a vmíchejte mouku. Přidejte procezený vývar z vína a slávek a nechte zhoustnout. Mimo oheň přidejte smetanu a syrový žloutek a míchejte, dokud nevznikne homogenní omáčka. Pokapejte jí mušle a servírujte. Jako příloha je dobrá rýže, nebo quinoa.

úterý 31. března 2009

Mušle (slávky jedlé) po provensálsku, aneb les moules à la provençale

Opět mušle. Inu, jednoduché jídlo, které nevyžaduje moc prostoru ani kuchyňského náčiní. Ale je to opravdu dobrota. Jako u každého jídla platí, že čím kvalitnější ingredience, tím lépe. Nepokoušejte se dělat tenhle recept se zimními nazelenalými rajčaty, nebude to dobré. Vzhledem k tomu, že máte jaro, odložte tenhle recept až na dobu, kdy koupíte zralá rajčata, která červenala v klidu na sluníčku a až koupíte čerstvou bazalku.

Potřebujete (pro dvě osoby):
1,5kg mušlí (těch s černou lasturou)
2 veliká zralá rajčata
půl svazku bazalky
2 stoužky česneku
bobkový list a tymián
olivový olej
sůl

Nádobí: velký hrnec

Umyjte mušle a vyhoďte ty, které jsou otevřené.

V hrnci na troše oleje nechte podusit nakrájená oloupaná rajčata s česnekem, tymiánem a bobkovým listem cca 10minut

Přidejte mušle, občas promíchejte, a počkejte, dokud se mušle neotevřou.

Když jsou mušle otevřené, vyndejte je a uchovejte v teple. Pozor, vyndejte je hned po otevření, dlouho vařené mušle ztvrdnou!

Vařte šťávu na prudkém ohni a počkejte, až se vypaří cca třetina vody. Když je omáčka hotová, přidejte nastříhanou čerstvou bazalku.

Nalijte šťávu na mušle a servírujte. Nám tenhle jednoduchý recept nejlépe chutná jednodušše s žitným chlebem a skleničkou bílého vína. Nebo, pokud chcete být jako skalní Provensalané, se skleničkou růžového. Dobrou letní chuť!

sobota 28. března 2009

Crêpes s lesním ovocem

Inu, toto není zrovna moc sofistikovaný recept, ale zato je to dobrota. Jedna z dobrých věcí, která se dá vyrobit v mojí kuchyni, která stále připomíná spíš kuchyni polní. Pořád ještě nemám troubu, robot odpočívá na zemi a deska s vařičem je položena jen tak vedle odkapávače na nádobí.

Kromě toho, že je to recept jednoduchý, je možná také problém, že lesní ovoce je tak trochu věc podzimu, který nám tu 21.března nastal, zatímco u vás by našla lesní ovoce jedině tak Maruška, co jí zlá macecha vyhnala. Ale znáte to, zapomněla, vážení, na jahody mražený. Takže si možná pochutnáte taky.

My si pochutnáváme. Borůvky a lesní ovoce tu stojí stejně, jako ve Francii pomeranče, vyjde to na cca 120korun za kilo, což je velmi levné. Vrhla jsem se tedy do výroby marmelád a těším se, že snad během příštích dvou týdnů konečně dorazí ona zpropadená trouba a že budu moct začít experimentovat s borůvkovými koláči a dohodit vám ten nejlepší recept, který jsem našla. Zatím se ale musíme spokojit s palačinkami.

Potřebujete:
těsto na palačinky
cukr
citron
lesní ovoce v dostatečném množství (aby to pokrylo palačinku)

Nádobí: pánev, metlu, mísu

Uplácáte těsto na palačinky a necháte odležet. Pokud chcete tuto dobrotu udělat k snídani, udělejte těsto těsně před spaním a nechte ho odpočívat venku, pokud není moc vedro.

Ráno potřete pánev trochu máslem a necháte roztát na nepříliš prudkém ohni. Opečete z jedné strany a mistrným gestem obrátíte palačinku ve vzduchu.

Během opékání ruhé strany posypete cukrem, pokapete citronem a nakonec ozdobíte ovocem.

Po cca třech minutách je hotova i spodní strana, přeložte palačinku napůl a servírujte. Osobně myslím, že nepotřebujete šlehačku ani další sladkosti, palačinka je vynikající takto jednoduchá. Pěkný začátek dne!

sobota 28. února 2009

Mušle (slávky jedlé) po námořnicku aneb moules marinières

Tak vás zase po dlouhé době zdravím. Mezi posledním příspěvkem z půlky prosince a tím dnešním uplynulo dva a půl měsíce. Za tu dobu jsem se přestěhovala do Chile, našla byt a skoro vybavila kuchyň. Stále mi tedy schází trouba, protože Chilané mají nesmyslnou preferenci pro plynové trouby, a najít elektrickou troubu, která by měla také nějaké to samočištění, je těžké. A jediná taková trouba, kterou jsem našla, je všude vyprodaná. Také mi chybí můj robot a všechny moje nástroje, které jsou stále někde v kontejneru na lodi. Ale mám přeci jen už svůj vařič, v truhlíku za oknem mi vyrostla bazalka, petržel, kopr a koriandr a objevila jsem první obchůdky, kde se dá přijít je kvalitním ingrediencím.

Vařím tedy zatím samé jednoduché věci. Jednou z velmi jednoduchých věcí jsou mušle po námořnicku (zřejmě se to dá vařit i na moři). Oblíbené francoouzské jídlo, které se pod názvem "moules frites" inspirovalo také trochu Belgií.

Na recept budete potřebovat mušle. Pokud můžete koupit čerstvé, je to lepší, pokud ne, kupte vařené a nechte je "ohřát" v omáčce, ale jenom trochu, protože když mušle vaříte moc dlouho, ztvrdnou. Čerstvé mušle umyjte a vyhoďte ty, které jsou otevřené, neb ty už to mají za sebou, jejich duše je někde v nebíčku a pokud byste je zbaštili, viděli byste, co je to peklíčko na zemi.

Potřebujete:
1,2 kg mušlí (s černou lasturou)
40g másla
40g šalotky
5cl suchého bílého vína
svazek placaté petržele
trochu celerové nati (listů)
snítka tymiánu
bobkový list
sůl a pepř

Nádobí: velký hrnec

Rozehřejte máslo, přidejte na malinké kousky nakrájenou šalotku a nechte zesklovatět. Přidejte nasekanou petržel.

Přidejte mušle a zalijte vínem. Nechte vařit na prudkém ohni pod poklicí s bobkovým listem, tymiánem a celerovou natí.

Hned, jak se mušle otevřou, je jídlo hotové. Vyndejte tymián, bobkový list a celerovou nať a servírujte v míse přelité vývarem. Jako příloha se tradičně servírují hranolky, ale já preferuju buď americké brambory, nebo obyčejný žitný chleba.