sobota 16. ledna 2010

Mořský okoun s bazalkovou omáčkou a nakládanými rajčaty

Tenhle recept mám zase od Fabrice. Jeho blog je jistota, co se týče omáček na ryby, vždycky je to výborné. Tentokrát jsem neupravila nic, jen jsem vynechala houby jako přílohu. Nakládaná rajčata se ve Fabricově receptu míchají s liškami nebo se smrži, jenže kde sehnat lišky nebo nota bene smrže v Chile? Ale určitě to musí být výborné. Recept je tedy jenom překlad, jídlo bylo ale tak božské, že ho prostě nejde nepřidat. Fabrice doporučuje dělat steaky na pánvi po straně s kůží, aby se vám maso nevysušilo. Já jsem tentokrát měla rybu celou, ne filety, tak jsem ji dělala v troubě podlitou trochou bílého. Maso bylo šťavnaté a vynikající, jen se to na talíři tak pěkně nevyjímá. Ale je to též možnost.

Potřebujete:
4 porce mořského okouna nebo jakékoli jiné ryby s pevným bílým masem
30g čerstvé bazalky
60g másla
40 cl rybího vývaru
1 nakládané rajče na osobu

Nádobí: plech nebo pánev, malý hrnec, mixér

Klikněte na recept na nakládaná rajčata, a pokud je nemáte doma v mrazáku, a je zrovna sezóna rajčat, pusťte se do přípravy. Trvá to dlouho, ale je to vynikající. Rajčata, která použijete na tenhle recept, nemixujte.

Bazalku omyjte, povařte bleskově ve vodě a rozsekejte s troškou oleje.

V hrnci nechte vyvařit z vývaru polovinu vody. Následně vypněte sporák a zamíchejte do vývaru máslo. Směs nesmí projít varem, ani při ohřívání. Přidejte bazalku s olejem a eventuelně znovu mixujte.

Udělejte rybu buď na pánvi nebo v troubě.

Já jsem recept servírovala s quinoou, ale myslím, že i rýže bude vynikající.

Dobrou chuť!

Gazpacho

Španělská klasika, kterou jsem se naučila dělat před spoustou let během svojí cesty po jižním Španělsku. Když máte spoustu zralých, sladkých rajčat a venku je 35 stupňů, neexistuje lepší recept...

Potřebujete:
1kg rajčat
půl zelené papriky
okurku
půl stroužku česneku
kousek cibule
kousek bílého tvrdšího chleba
olivový olej
vinný ocet
sůl a pepř

Potřebujete: mixér

Chleba ponořte do vody, aby trochu nasákl. Rozkrájejte všechnu zeleninu a nezapomeňte zbavit okurku jadérek, která jsou uprostřed. Naházejte do mixéru i s chlebem, přidejte sůl, olej, pepř a ocet a rozmixujte. Přeceďte přes hrubé sítko. Nechte pořádně vychladit a je to!

pátek 15. ledna 2010

Orientální těstoviny

Tenhle recept kdysi dávno přivezla ze svého pobytu jako au pair moje spolužačka Naďa. V té době se moje kulinářské schopnosti skládaly z dovednosti uvařit rýži s kečuprm, nebo těstoviny s kečupem. Orientální těstoviny byl tedy mistrovský kousek. Postupem času jsem recept trochu upravila. Vařím ho ráda, protože je jednoduchý a hodí se i pro vegetariány. Potřebujete na něj hodně zeleniny. Používám čerstvou a raději nahrazuju to, co nemám, tím, co mám čerstvé, než abych užívala konzervy. Pokud nemáte doma tedy zrovna tu správnou zeleninu, zkuste ji něčím nahradit...

Potřebujete:
250g čerstvého hrášku
250g mrkve
250g kukuřice
pár čerstvých žampionů
eventuelně brokolici
cibuli
2 rajčata
římský kmín
oregáno
1 chili papričku (já dávám chilské ají, samozřejmě....)
500g těstovin
parmezán
sůl a pepř

Nádobí: pánev na wok, velký hrnec

Dejte vařit těstoviny.

Mezi tím na pánvi rozpalte olej a nechte trohu udělat cibuli, a pak přidejte ostatní zeleninu včetně chili papričky. Když je zelenina ještě křupavá, přidejte kumín (římský kmín) a pak rajčata a oregáno. Nechte trochu podusit.

Smíchejte s těstovinami a přeju dobrou chuť!

čtvrtek 14. ledna 2010

Mořský okoun se zázvorovou omáčkou, špenátem a houbami

Když jsem četla název tohot receptu na Fabricově blogu, říkala jsem si, že do něčeho podobného se nikdy nepustím. Zázvor opravdu nemusím. Nechutná mi a definitivně to vím od doby, kdy mi v mém oblíbeném obchůdku s moukou, oříšky a vším ostatním jednou večer během nákupu, který se vždy večer protáhne na celou rozpravu, prodavač věnoval celou hrst zázvoru sušeného, cukrovaného. Nemohla jsem to sníst a druhý prodavač mi řekl, že první prodavač je cvok, protože něco podobného jí, že sušený zázvor je opravdu hnus. Na Martiniku jsem ještě onehdá zkusila zázvorové pivo, protože jsem si pamatovala, že ho pilo spousta mých dětských literárních hrdinů (je to bez alkoholu, nebojte), a to byla poslední zázvorová kapka v mém životě, řekla jsem si.

Nebyla. Zázvorová omáčka na rybu je vynikající a výborně se hodí nejen k rybě, ale i k houbám a špenátu a celé dohromady to tvoří báječný celek.

Potřebujete:
4 porce okouna mořského (nebo jiné mořské ryby s bílým pevným masem)
40g čerstvého zázvoru
20g nakládaného zázvoru
10cl bílého vína
40cl rybího vývaru
20cl smetany
800g čerstvého špenátu
250g čerstvých hub, nebo pár hrstí sušených (rehydratujte před použitím)
máslo, olivový olej, sůl, pepř

Nádobí: tři pánve, dva hrnce, sítko

Nakrájejte zázvor a nechte ho podusit na troše oleje. Když se začne přichytávat, zalijte vínem a míchejte. Po vypaření poloviny přilijte rybí vývar a opět zredukujte na polovinu. Přeceďte a zázvor uschovejte. Do přecezené omáčky přidejte smetanu a vařte, dokud omáčka nezhoustne. Podle chuti přidejte zázvor. Osolte a opepřete.

Vařte 5 minut špenátové listy a následně je nechte usušit na másle. Osolte.

Houby poduste na másle. Osolte, opepřete.

Rybu nechte udělat na oleji. Pokud mají steaky kůži, smažte co nejdéle ze strany, kde je kůže, aby se steak nevysušil.

Dobrou chuť!

neděle 10. ledna 2010

Malinový koláč s čepicí z bílků

Je léto a tím pádem čas užívat si zmrzliny. Jenže na tu potřebuju obvykle spoustu žloutků: a co pak s bílkem? Meringue, francouzská varianta "pusinek" je Hvězdopravcův oblíbený dezert, a tak jsem vytvořila tenhle recept. Je výborný a navíc, když uděláte pořádnou bílkovou čepici, kterou ozdobíte ještě malinami, vypadá koláč tak slavnostně, že se klidně hodí i jako narozeninový dort.

Potřebujete:
1 pâte sablée
500g malin
50g másla
60g namletých mandlí
50g cukru krystal
60 cukru moučky
1 citrón
2-4 bílky (podle toho, jak velkou čepici chcete)
2 vejce

Nádobí: šlehač, kulatou formu

Udělejte těsto a nechte ho odpočinout. Ve stejnou chvíli ušlehejte 2 vejce s 50g krystalu, pak přidejte citrón, mandlový prášek a změklé máslo. Nechte též odpočinout.

Nechte předpéct těsto cca 5 minut na 200 stupňů. Přidejte krém a nechte péct ještě 10 minut.

Nechte vychladnout.

Ušlehejte bílky do pevného sněhu a přidejte do nich cca 50g cukru moučky. Ještě chvíli šlehejte.

Na vychladlý koláč dejte maliny, pocukrujte a pokryjte je směsí z bílků. Na bílky můžete dát ještě pár dekorativních malin.

Pečte 10 minut na 150 stupňů. A je to!

čtvrtek 7. ledna 2010

Doráda neboli pražma s kokosovým mlékem

Vánoce jsme strávili na Martiniku, na malých Antilách. A protože cestování je pro mě také zkoumání chutí, přivezla jsem si s sebou domů také kuchařku. Vybrala jsem tu, která mi připadala schůdná a hned první realizovaný recept byl vynikající. Trochu jsem si ho, pravda, upravila, a také jsem ho nedělala z dorády, protože tu v Chile nemáme. Koupila jsem tedy rybu tollo, která dle této stránky má být žralok ostroun. Jenže ryba byla ve skutečnosti tak malinká, že stačila akorát pro dva, takže pochybuju, že slovem "tollo" Chilané opravdu míní žraloka. Maximálně tak žralůčka. No nic, z mých překladových problémů už vám muselo vyhládnout. Takže kupte jakoukoli mořskou rybu s pevným masem a hurá na to.

Potřebujete:
filety z ryby
1 cibuli
1 šalotku
1 rajče
1 chili papričku (já jsem dala chilské ají, to je taková světle zelená dlouhá)
šťávu z jednoho citrónu
3 stroužky česneku
15cl kokosového mléka
trochu čerstvé pažitky
trochu čerstvé petržele
sůl a pepř
olivový olej

Nádobí: pánev s poklicí

Náložte rybu s citrónem, česnekem, chili a rajčetem. Nechte marinovat alespoň tři hodiny

V pánvi nechte pomalinku zesklovatět jarní cibulku, popřípadě cibuli. Pak přidejte rybu i s marinádou a nechte pomalu dělat. Když je jedna strana hotová, otočte, nechte ještě trochu udělat a přidejte kokosové mléko. Vařte, aby se omáčka smísila a trochu zredukovala, ale zároveň dávejte pozor, aby se ryba nerozvařila. Když omáčka ztratí bílý smetanový vzhled, je hotovo. Posypte pažitkou a petrželí

Servírujte s rýží.