středa 26. srpna 2009

Malinový koláč

Tak ke všem těm ovocným koláčům, co jich tu na blogu je, přidávám ještě ten malinový. Opět velice jednoduchý a uplácatelný též ze zmražených malin. Ale už se mi nějak ty zásoby s mrazáku tenčí, už aby zase nastalo jaro...

Potřebujete:
pate sablée
cca 350g malin
125g cukru
3 vejce
200ml smetany
panáka rumu
125g rozemletých madlí
eventuelně nasekané mandle na ozdobu.

Nádobí: kulatá forma o průměru cca 28cm

Rozválíte těsto, propícháte vidličkou.

Rozšleháte vejce s cukrem, přidáte rum, pak rozemleté mandle a nakonec smetanu.

Na těsto rozprostřete maliny, zalijete rozšlehaným vejcem a pečete v troubě na 200 stupňů cca 20-25 minut. Na posledních deset minut můžete přidat nasekané mandle, které tak budou tvořit ozdobu koláče.

No a je to!

sobota 15. srpna 2009

Ostružinový koláč

Prší a prší a to nejlepší možné strávení dne se pro mě zredukovalo na představu dne stráveného u našich plápolajících plynových kamen, držíc v jedné ruce hrneček horkého čaje a v druhé nějakou dobrou četbu. A protože k čaji je vždycky dobré něco zakousnout, provedla jsem archeologický průzkum mrazáku a našla pytlík mražených ostružin. Na recept, který vám nabízím, mražené ostružiny úplně stačí. Takže, pokud máte ještě nějaké ty zásoby z léta, do toho!

Potřebujete:
listové nebo máslové těsto
400g ostružin (nebo i méně, ale v tom případě udělejte koláč menší, i když "krému" dáte stejně)
1 vejce
200ml smetany
100g cukru (zdá se to hodně, ale ostružinám to prospěje)

Nádobí: kulatá forma o průměru cca 28cm

Do formy rozválíte těsto, propícháte vidličkou a necháte předpéct 10 minut na 200 stupňů tak, aby se nenafouklo.

Na předpečené těsto dáte ostužiny a zalijete vejcem rozšlehaným ve smetaně s cukrem.

Pečete cca 20-25 minut na 200 stupňů.

Dobrou chuť!

neděle 9. srpna 2009

Plněné lilky

Jak jsem tu už psala, jsem tak trochu nepřítel lilků a jím je jedině v případě, že nechutnají úplně jako lilek, respektive, když se jejich chuť dobře snoubí a doplňuje s jinou. Jedním z jídel, kde mi lilky nevadí, je řecká musaka. Mám na ní výbornou vzpomínku z kuchyně maminky mojí kamarádky Katariny, když jsme k nim v létě 2007 zavítali na prázdniny do Chalkidiki. Od té doby jsem se Katariny několikrát ptala, jak se ona výborná musaka dělá, a pokaždé mi zase recept vypadl z hlavy, protože byl tak složitý, že jsem to celé raději vytěsnila. Před pár dny jsem ale objevila recept na plněné lilky, který je jednoznačně musakou inspirovaný, ale je mnohem lehčí. Jak na výrobu, tak pro vaše žaludky. A je to dobrota. A nedivte se té špetce skořice, co do jídla přidáváte. Zanechá jenom lehoučkou stopu, která je kupodivu velmi příjemná.

Potřebujete (pro 4 osoby):
2 větší lilky
200g mletého hovězího a 100g mletého vepřového
jedno rajče
velkou cibuli
trochu strouhaného parmezánu
půl lžičky skořice
lžičku oregána
sůl, pepř, olej

Nádobí: plech do trouby, pánev

Rozkrojte lilky podél na dvě poloviny a lžičkou vydlabejte vnitřek se zrníčky (okolo slupky zůstane cca 1-2 cm silná vrstva dužniny)

Nakrájejte na jemno cibuli a vydlabanou dužninu. Nechte cca 10 minut dělat na mírném ohni na pánvi, pak přidejte maso a po pěti minutách nakrájené rajče. Přidejte skořici a oregáno, osolte a eventulně opepřete.

Nandejte směs z pánve do lilků, až na nich vznikne ze směsi kopeček. Posypte parmezánem a dejte zapéct na 200 stupňů 25 minut do trouby.

sobota 8. srpna 2009

Nudlová polévka s mušlemi (slávkami jedlými)

Tenhle recept je tak trochu zvláštní. Mušle jsou normálně výborné pro letní dny a pokud je používám do polévky, je to vždy do zarzuely, která se tak trochu podobá marseillské boullabaisse. A marseillské jídlo je asi dost těžko skutečně zimní. My tu ale zimu máme a není nad to zahřát se trochu horkou polévkou se spoustou česneku a v níž plave něco pořádného k snědku, jako ony nudle. A skutečně, je to tak.

Potřebujete:
2 kila čerstvých mušlí (slávek jedlých, tj. těch s černou škeblí)
skleničku bílého vína
svazek placaté petržele
2 stroužky česneku
dvě deci dobrého tomatového džusu (nejlépe vymačkaného z čerstvých červených letních rajčat...jenže jak, u zimního jídla?)
1 velkou cibuli
50g nudlí do polévky
pepř a sůl

Potřebujete: velký a střední hrnec

Mušle umyjete, vyhodíte ty otevřené a zbytek uvaříte na víně. Jakmile jsou mušle otevřené, slijete je a vývar uschováte.

Na troše oleje necháte zesklovatět cibuli, a pak přidáte také česnek a na jemno nasekanou petržel. Zalijete tomatovým džusem, vývarem z mušlí a přídáte trochu vody. Nechte povařit 20 minut.

Mezi tím zbavte mušle lastur. Přeci jen, nudlová polévka by se vám špatně jedla, kdybyste museli mušle vyloupávat až na talíři.

Pět minut před dovařením polévky do ná vhoďte nudle a těsně před dovařením také vyloupané mušle. A je to!