středa 7. srpna 2013

Quiche s kozím sýrem a mátou

Od té doby, co jsem matka, je na mém blogu o vaření o to větší klid, o co větší je v mé kuchyni zmatek. Ale to, že mi doma pobrukuje skoro sedmitýdenní dítě, rozhodně neznamená, že by mi na sporáku zhasl plamínek. A dokonce ani to, že bych vařila samé žblepty bez chuti, kterým moje maminka říká "kojenecké". Jsou dva druhy rodičů. Ti, kteří s narozením potomka začnou jíst dětskou stravu a ti, jejichž děti jedí to, co oni sami. "Konec diktátu chutí!", přečetla jsem si v jednom článku polemizujícím s tím, zda kojící matka musí ze svého jídleníčku vyřadit všechno, co mléko aromatizuje. Pokud jste jedli v těhotentství všechno, tvrdí se v něm, dítě je na různé chuti zvyklé, jelikož je dostávalo v plodové vodě. Ještě, že jsem se v těhotenství cpala v provensálské kuchyni nezbytným česnekem, pochvaluju si. A Gecková si zatím nestěžuje.

Jestliže se tedy nebojím vařit dál s česnekem, cibulí, kořením nebo chřestem, omezuju se ale co se týče náročnosti receptů. Jedním z velmi nenáročných jídel je quiche, a tak dělám všechny ozkoušené recepty a i nějaké nové. Tenhle jsem okoukala od kolegy z práce. Od kolegy, který ukrutně rád vaří. Kombinace s mátou se může možná českým chuťovým buňkám zdát podivná, ale zkuste a uvidíte, že je to naopak efektní, originální a hlavně výborné.

Potřebujete:
máslové těsto
3 vejce
200ml smetany
váleček kozího sýra
mátu
sůl a pepř
eventuelně trochu gruyere nebo ementálu

Máslové těsto nechte předpéct doběla ve vyhřáté troubě na 180 stupňů.

Zatím si nasekejte najemno mátu, rozkrájejte kozí sýr a nastrouhejte gruyere nebo ementál. Rozšlehejte vejce se smetanou, přidejte mátu, osolte a opepřete.

Na předpečené těsto dejte kolečka kozího sýra, posypte nastrouhaným sýrem, zalijte rozšlehaným vejcem a pečte cca 30 minut. A je hotovo-

pondělí 11. března 2013

Těstoviny s rajčaty a chřestem

Do jara zbývá deset dní, ale tady na jihu Francie jsme letos napřed. V našem nedalekém "supermarketu" s lokálními produkty všeho druhu, o němž jsem vám psala nedávno, jsem před týdnem narazila mezi obvyklými zimními výpěstky jako špenátem, jablky, dýněmi, tykvemi a ořechy na.....jahody. Byla u nich cedule "tyhle jahody jsou od nás z Pertuis. Jsou pěstované ve skleníku a letos se ukázaly nějak brzy". Koupila jsem košíček a za dva dny jsem byla zpět pro další. Jahody byly voňavé, sladké a právě tak akorát zralé.

Když jsem tedy spatřila vedle jahod chřest, u nějž bylo napsáno "tenhle chřest je od nás z Pertuis. Letos se ukázal nějak brzy", neváhala jsem a koupila půl kila. Udělala jsem ho doma s rajčaty, která už jsou také lokálně k mání, a s těstovinami a celý večer jsme pak snili o tom, že zima je definitivně pryč.

Potřebujete:
3 velká nebo 4 střední rajčata
půl kila čerstvého chřestu
olivový olej
cukr, sůl a pepř
těstoviny

V hrnci nechte na troše oleje podusit nakrájená rajčata. Zatím oloupejte chřest (kůže na stonkách je nepříjemná v puse), odřízněte zdřevnatělý konec a zbytek nakrájejte na kousky. Přidejte k rajčatům, osolte, opepřete, přidejte trošku cukru a nechte bublat pomalu 10 minut.

Zatím uvařte těstoviny al dente, slijte a smíchejte se zeleninou. Posypané parmezánem je to božské!

neděle 24. února 2013

Perlička na jablkách

Perlička na jablkách je také poměrně klasika a hodí se dobře i na vánoční stůl - myslím tím na oběd 25.12., samozřejmě. My si na ní pochutnáváme ale pravidelně od podzimu do jara, kdy jsme zásobovaní nevyčerpatelnými kvanty jablek z místních sadů. Perlička pak pochází od farmáře kousek za kopcem. Inu, jestliže konzumovat lokálně je na maloměstě v Čechách ještě velký problém, u nás ve Zvonokosech stojí lokální "supermarket", kde prodávají farmáři a zemědělci z okolí maximálně 60km. Seženete tam všechno, od sezóního ovoce a zeleniny, přes mléko, maso, chléb až po trvanlivé výrobky jako těstoviny, luštěniny, mouku, marmelády, med a dokonce i kosmetiku. Že se máme ? Nebojte, jak se říká u nás, na každého jednou dojde, tak jednou musí dojít i na Čechy!

Potřebujete:
1 perličku
1 lžíci medu
dvě cibule
kilo ne moc sladkých jablek (na goldeny zapomeňte, vezměte nějakou kyselou variantu)
lžičku zázvoru
špetku muškátového oříšku
tři hřebíčky
špetku chili koření
pepř a sůl
olivový olej

Pokud máte litinový hrnec typu Le Creuset, vyndejte ho ze skříně. Pokud ne, vezměte cokoli, co se dá dát i na oheň i do trouby. V nejhorším vezměte pánev a pekáč. I v nejhorším je někdy dost dobré!

Na oleji osmahněte rychle perličku po všechn stranách. Vyndejte a nechte na mírném ohni v téže nádobě zesklovatět cibuli.

Vraťte perličku k cibuli, přidejte med a koření a dejte přiklopené na 45minut do trouby na 200 stupňů.

Oloupejte a nakrájejte jablka na osminky. Přidejte do hrnce a nechte péct ještě 15 minut.

A je hotovo. Servírujte s rýží, polentou, bramborovo kaší, jak máte chuť!



sobota 23. února 2013

Bretonské slané palačinky z černé mouky

Nevím, zda v Čechách seženete mouku z černé pšenice, ve Francii zvanou též farine de sarrasin, ale jsem si poměrně jistá, že některé obchody se zdravou výživou ji dovážejí. Nebo si prostě mouku z Francie nechte dovést: konec konců, alespoň se trochu vybalancuje vývoz hrubé a polohrubé mouky na knedlíky a bramboráky sem k nám, jak ho organizuje celá česká komunita ve Francii.

Mimochodem, palačinky u nás teď patří k velké klasice, a to díky přístoji na palačinky, který prostě vrazíte doprostřed stolu, kolem nějž se sesedne celá rodina. Každý si nalije svoji palačinku, upeče a sní. Žádné nekonviviální běhání do kuchyně, a hlavně již žádné ohřívané palačinky!

Potřebujete:
330g mouky z černé pšenice
10g soli
75cl studené vody
jedno vejce

Mouku smíchejte s vodou a solí, až vznikne vláčné těsto. Přidejte vejce a nechte odpočinout v lednici. A je hotovo.

Palačinky jezte na slano klasicky se sýrem a šunkou, žampiony, nebo třeba modrým sýrem a ořechy, to záleží na fantazii každého. Hvězdopravec ale miluje tyhle palačinky i na sladko s nutelou!

pátek 22. února 2013

Kuře na nakládaných citronech a estragonu

Na tenhle recept můžete použít doma udělané nakládané citrony nebo koupené v obchodě se severoafrickými produkty. Jídlo je voňavé, jemně nasládlé a hlavně strašně jednoduché.

Potřebujete:
kuře, nejlépe farmářské
estragon
lžíci medu
tři nakládané citróny
sůl a pepř

Rozhřejte med a držíce kuře za jeho Achillovu patu ho potřete medem jako když Achillova matka omývala Achilla v zázračné prameni: prostě všude, kromě místa, kde ho držíte. Pomazané kuře nepouštějte, nacpěte do něj jeden nakrájený naložený citron a teprve poté ho hoďte do pekáče s víkem. Také můžete nacpat citrony před pomazáním kuřete: to je samozřejmě chytřejší, ale ne každý na to myslí dopředu, zvlášť ne takový umětel jako já.

Kuře posolte a popepřete.

Do pekáče přidejte estragon, zbytek citronů, přiklopte a celou tu nádheru strčte do trouby. Zapněte troubu na 200 stupňů.

Po patnácti minutách podlijte deckou vody a nechte dělat ještě 20 minut na 200 stupňů. Pak troubu ztlumte na 160 a nechte ještě 40 minut.

A je hotovo. Servírujte s brambory, kaší, rýží, pšenicí, prostě s čím chcete.

čtvrtek 7. února 2013

Tvarohový koláč s hruškami a čokoládovými kousky

Opět jedna znouzectnost. Den před vypršeném záruční lhůty na mě v ledničce vykouklo úplně celé velké nenačaté balení měkkých tvarohů, které tu ve Francii prodávají v krabičkách po 100g a které Francouzi s cukrem jedí rádi jako dezert. Celkově bylo tvarohu skoro kilo. Co s tím? Neviděla jsem onehdy ve svém kuchařském slovníku Larousse, že existuje něco jako tvarohový koláč? Vylepšený o kousky čokolády a o hrušky, jak jsem se dočetla na internetu, vyšel báječně.

Potřebujete:
150g máslových sušenek
50g másla
800g měkkého tvarohu
120g cukru
4 vejce
50g Maizeny
1 vanilkový cukr
kus čokolády rozkrájený na kousky
2-3 hrušky

Smíchejte vejce s cukrem, přidejte tvaroh, Maizenu a vanilkový cukr. Nadrťte máslové sušenky - nejlépe nějaké staré, změklé, co už nikdo nechce, když už jsme u toho spotřebovávání zbytků - a smíchejte s máslem.

Do vymazané formy na quiche dejte nadrcené máslové sušenky s máslem, udusejte, přidejte hrušky nakrájené na plátky a kousky čokolády, zalijte tvarohem a šup s tím do trouby na 180 stupňů na 40 minut. A je hotovo, jen to musí vychladnout.

středa 6. února 2013

Parmice nachová na česneku

Parmice nachová, francouzsky rouget, je asi moje nejoblíbenější ryba. Má velmi výraznou chuť, která spoustě lidí vadí, ale tady, na jihu Francie, vědí, jak na to a že výrazná - prý jódová - chuť je výhoda. Parmice je výborná s tapenádou z černých oliv, nebo na česneku. Uznejte, která jiná ryba snese česnek?

Potřebujete:
2 - 3 celé parmice na osobu
přibližně 2 stroužky česneku na parmici
velkou lžíci smetany (na dvě porce)
estragon
oregano
máslo
mouku
olivový olej

Parmice vykuchejte a zbavte šupin, nebo ještě lépe, nechte vykuchat a zbavit šupin. Umyjte, otřete, osolte a obalte v mouce.

Na pánvi rozpalte olej a rychle v něm parmice osmahněte po obou stranách. Vyndejte, olej vylijte, ztlumte oheň na maximum a dejte do pánve máslo a napůl rozkrojené stoužky česneku. Přidejte zpět parmice a pomalinku nechte dělat asi 5 minut po každé straně (pokud jsou parmice malé). Pomalinku je zásadní, česnek vám nesmí zhnědnout.

V kastrůlku zatím rozehřejte smetanu a přidejte estragon, oregano, sůl a pepř. Nechte bublat asi 5 minut.

A je hotovo. Servírujte s celozrnnou rýží, je to nejen zdravé, ale hlavně božské!

pondělí 21. ledna 2013

Crumble s banány a jablky

Také máte jako já problém odhadnout, jestli banány, které kupujete, budou hnědnout hned druhý den, nebo až za týden? Jediný zákon, který na banány platí, je podle mě zákon Murphyho: koupíte-li banány dva, zůstanou žluté týdny, tedy zůstaly by, kdybyste je nesnědli a zbytek času si neříkali, že jste jich měli koupit víc. Ale to jste neudělali z jednoho prostého důvodu: pokud koupíte banánů trs, je zákonitě hnědý druhý den.

Jak je možné, že banány z téhle soboty mají už v neděli večer stejnou barvu jako banán, který byl týden zapomenutý v garáži, rozčilovala jsem se, když jsem - ano, jsme úplně normální rodina - našla banán a mandarinku mezi tuleními pásy, goretexovými oblečky a botami na skipalpy, věcmi to z minulého víkendu na horách, které už týden blokovaly garážová vrata.

Ale já těm banánům ukážu. Udělám z nich crumble a bude!

A bylo....to vynikající. A to i pokud jako já máte ke crumblu a všemu, co zavání anglickou kuchyní, přirozenou nedůvěru. Stačilo přihodit pár jablek, která mimochodem také trochu volala po spotřebě, a bylo.

P.S. Pro ty, co se domnívají, že vařím pouze z toho, co je třeba zachránit před zkažením podotýkám, že onu nalezenou mandarinku jsem vyhodila.

Potřebujete:
3 banány
pár jablek (já jsem měla čtyři menší, ale klidně můžete dát víc)
75g másla
75g cukru
75g mouky
75g mandlí rozdrcených na prášek (zásadně dělám doma v robotu, i se slupkou čerstvě rozdrcené mandle jsou chutnější)

Oloupejte jablka a nakrájejte na kostičky. Dejte do pekáčku, na to nakrájejte banány.

Změklé máslo rozmělněte mezi prsty s moukou, mandlovým práškem a cukrem. Posypte banány a jablka v pekáčku.

Celou dobrotu dejte na 35 minut do trouby na 180 stupňů. Pokud není vršek crumble dost zlatavý, dejte ještě na chvilinku pod gril a je to!

středa 16. ledna 2013

Kachna na červeném víně

Včera u nás v Provence sněžilo. Tuhle zimu už podruhé se náměstí, kde je obvykle trh s olivami, sýrem, olejem a ovocem a zeleninou, pokrylo sněhem a ledem. Z našich tlustých kamenných zdí začalo tak trochu táhnout a já jsem dostala chuť na nějaké pořádné jídlo. V lednici jsem měla v pohotovosti kachní stehna, která jsem se rozhodla vylepšit trochou červeného vína, aby to bylo ještě pořádnější. A protože sníh mi vždycky připomene Čechy, nestyděla jsem se k tomu všemu vytáhnout z mrazáku domácí bramborový knedlík, který jsem uplácala před Vánoci, tj. při tom minulém sněžení. Takhle je to přece nejpořádnější jídlo, po kterém je na vás každá závěj krátká!

Potřebujete (pro 4 osoby):
4 kachní stehna
tři mrkve
cibuli
stroužek česneku
půl litru telecího vývaru
čtvrt litru červeného vína
bobkový list
lžíci škrobu nebo maizeny
trochu oleje

V litinovém hrnci nechte zesklovatět cibuli, přidejte kachní stehna a nechte osmahnout.

Přidejte česnek, nakrájenou mrkev a nechte ještě trochu udělat. Osolte a opepřete

Přidejte telecí vývar a víno, bobkový list a trochu škrobu na zahuštění a nechte péct cca hodinu a půl v troubě v uzavřeném litinovém hrnci na 200 stupňů.

A je hotovo!