čtvrtek 19. května 2011

Kuřecí polévka s kokosovým mlékem

S mým přestěhováním do Chile bere téma mých stránek, "francouzská kuchyně", tak trochu za své. Zatímco se tu nedá sehnat spousta základních ingrediencí, jako je například telecí maso, piniová semínka, kachní prsa nebo pořádný kus sýra, kousek od nás je asijská čtvrť, kde jsem objevila spoustu pochutin a poživatin dříve nevídaných, a v poslední době jíme nudle a wok na tisíc způsobl mnohem častěji než různé francouzské klasiky. Každopádně ale stále pročítám francouzské blogy a inspiruju se tam. Mojí kuchařskou bází je hlavne Fabrice, který se mimochodem odstěhoval do Chile před rokem, a tak při hledání ingrediencí naráží na stejné patálie jako já. Řekněme tedy, že tohle je tak trochu asijská kuchyně, přežvýkaná Francouzi a následně ještě jednou prolita českými chuťovými pohárky.

Potřebujete:
kuřecí prsa i s kostí, popřípadě jinou část kuřete, ale hlavně s kostí.
200 ml kokosového mléka
svazek čerstvého koriandru
kus čerstvého kořene ženšenu rozmělněného v mixéru
trochu citronové trávy
pálivé chili
lžičku kurkumy
lžíci cukru
jeden zelený citron, neboli limetku
hrášek
mrkev
250g rýžových nudlí

Nádobí: 2 hrnce, pařáček, miska

Dejte vařit cca 2 litry vody. Vhoďte do nich kuře, přidejte sůl, citronovou trávu a půl svazku korindru. Vařte nejméně hodinu, dokud nejde maso od kosti.

Předvařte zeleninu v páře. Nudle dejte do misky a zalijte je vodou, popřípadě je připravte tak, jak káže obal.

Vývar z kuřete uschovejte. Budete ho potřebovat cca 1 litr. Kuře oberte, maso dejte do horkého vývaru, přihoďte nudle a předvařenou zeleninu. Přidejte všechny ostatní ingredience. Za stálého míchání ohřívejte (bez uvedení do varu) polévku cca 2 minuty. Osolte a opepřete. A je to!

neděle 15. května 2011

Sépie na pastisu

Sépie u nás dostanete občas na trhu, a když už je mají, neodolám a koupím. Pokud jsou malé, dokážu si s nimi už poměrně poradit, ale s velkými byl vždycky kříž. Jak se ta potvora čistí, říkala jsem si a pokoušela se na to přijít sama. Několik sépiových jídel pak vzápětí skončilo v koši. Nakonec jsem usoudila, že bude chytré podívat se na internet a můžu tu tak dnes dělat machra. Sépie se čistí takto: na hřbetu je naříznete a pokusíte se jim utrhnout hlavu. Při té příležitosti jim vyjede hřbetní kost, která vypadá jako kousek plastu. Vyndáte, vyhodíte. Pak konečně hlavu utrhnete úplně a spolu s ní vyjede i váček s inkoustem, který můžete uschovat. Z hlavy uříznete chapadla kousek pod očima a z jejich prostředka vyndáte tzv. "zobák", který se též nejí, a vyhodíte ho spolu se zbytkem hlavy a hnusu, co jste s hlavou vytáhli z těla. Vnitřek sépie důkladně vyčistíte lžičkou, nebo tělo rozříznete a vypláchnete. Nakonec stáhnete z těla kůži a je to. Cože, přešla vás chuť? Namíchejte si tedy pořádný pastis, anýzovku z francouzského jihu, na vytrávení a šup do práce. Lidé se slabým žaludkem nechť použijí pak sépie zmražené a očištěné, ale věřte, že ty nemají s těmi z trhu moc společného.

Potřebujete:
kilo očistěných sépií nakrájených na kousky
skleničku pastisu (do jídla, nikoli tu, co právě pijete na kuráž)
dvě skleničky bílého vína
3 stroužky česneku
2 šalotky, nebo v nejhorším jednu cibuli
trochu tomatové omáčky, nejlépe domácí
trochu petrželové nati
olivový olej

Nádobí: litinový hrnec

V hrnci nechte na troše oleje na středním ohni pustit sépie trochu vody.

Přidejte cibuli, česnek, tomatovou omáčku a petrželovou nať, zalijte pastisem a vínem a nechte pomalu bublat na plotně nejméně 30-40 minut v přiklopeném hrnci. Osolte a opepřete.

Servírujte s rýží.

středa 11. května 2011

Jablka v troubě

Včera večer jsem se rozhodla udělat lasagne a šikovně se tak zbavit jak zbytku hovězího, tak zbytku tomatové omáčky na těstoviny, kterým začínalo hrozit, že jejich příští cesta nebude do žaludku, nýbrž do koše. Hvězdopravec pak jako na potvoru na poslední chvíli přivedl domů Alvarita, našeho argentinského kamaráda, a perfekcionista ve mně tedy začal přemýšlet, co bych mohla udělat za desert. Rychlý, protože lasagne jsou dost pracné, když na ně děláte všechno ručně a domácí, a hlavně lehký, protože boloňské lasagne nic jiného nepřipouštějí. Nakonec jsem si vzpomněla na desert, který jednou dělala moje kamarádka Estelle a který je tak jednoduchý, že by ho zvládlo i novorozeně, kdyby dosáhlo na držátko od trouby, aby ji mohlo otevřít. Protože jde vlastně o to, dát jablka do trouby. Dívejte se jak. A před tím vězte, že i Hvězdopravec i Alvarito se olizovali za ušima tak, jako kdybych se dělala s nějakým pracným koláčem.

Potřebujete:
4 jablka, co se nemají tendenci rozpadat při vaření (například renety)
40g cukru
50g slaného másla

Nádobí: pekáč

Oloupejte jablka, rozkrojte napůl a vyndejte jádřince.

Utřete máslo s cukrem a směsí naplňte otvory od jádřinců

Jablka dejte na pekáč, podlijte trochou vody a pečte v troubě na 220 stupňů 35 až 40 minut.

A je to!