středa 30. března 2011

Daube z chobotnice

Daube překládá seznam jako "dušení". Dušení a chobotnice, no nazdar, povzdechne si čtenář Verneovek. Jakpak to, milý pane Julesi, udělat, aby udušená skončila chobotnice, nikoli hrdina Dvou tisíc mil? Inu, to je milý kuchtíku jednoduché, zalij ji červeným vínem! Daube je totiž sice dušení, ale dušení v červeném víně, na rozdíl od civetu, což je dlouhé vaření ve vlastní krvi, jak mi nedávno vysvětlil můj kamarád a výborný kuchař Sylvain, když u nás jedl civet z vepřového, který byl vlastne daube z vepřového. Ale slovíčkaření a literaturu teď nechme stranou a sem s chobotnicí na krájecí pult! Pár slov o tom, co s ní, aby vám lehce změkla, najdete zde. O víně na vaření jsem tu už psala mockrát. Chateauneuf de Pape do jídla nelijte, ale také ne nic, co se nedá pít.

Potřebujete:
2 cibule
1 papriku
půl svazku petželové nati (tj. hodně)
kilovou chobotnici
50g sušené šunky
50g slaniny
3 dcl červeného vína
trochu olivového oleje
tymián, bobkový list
sůl a pepř

Nádobí: hrnec a litinový hrnec

Nakrájejte chobotnici na kousky a dejte je do hrnce na mírný oheň. Nezakrývejte poklicí, jen občas zamíchejte. Nechte 15 minut. Cílem je dostat z chobotnice vodu.

Nakrájejte velmi, velmi na jemno cibuli. Papriku nakrájejte na tenoučké nudličky. Nakrájejte šunku a slaninu.

V litinovém hrnci nechte na oleji nejdřív zesklovatět cibuli, pak přidejte papriku, slaninu a šunku a nechte chviličku dělat. Přidejte nasekanou petržel, okapanou chobotnici, tymián, bobkový list, osolte a opepřete a dejte do trouby na 180 stupňů na dvě hodiny.

A je to. Servírujte s rýží. Dobrou chuť!

úterý 29. března 2011

Treska s makovou krustou a pomerančový chutney

Chutney, jak praví wikipedia, pochází z indické kuchyně a vyslovuje se po anglicku něco jako "čutny", nikoli "chutnej", jak by se tak trochu nabízelo. Jedná se o sladkokyselou omáčku, kterou Fabrice, moje kuchařská inspirace, dělá velmi rád na nejrůznější způsoby. Já moc fanda nejsem, ale tenhle recept nás dostal, Hvězdopravce i mě. Díky, pane Fabrice, řekli jsme zase nad talíři, na nichž nezbyl ani drobeček. Moje anglická výslovnost je dost možná prachmizerná, ale moje zásluha na tomto receptu není rozhodně kuchařská, nýbrž pustě a prostě překladatelská. Pouze jsem místo tresky použila dorádu, protože tresky v Chile nemají s treskami v Evropě nic společného.

Fabricův recept je doplněný bramborovou kaší a nudličkami z cukety minutu povařenými ve vroucí vodě. Cuketa mi k receptu šla dobře, kaši bych nahradila rýží bismati.

Potřebujete:
půl cibule
3 pomeranče
65g cukru
75g octa (já jsem dala balzamovaný)
lžičku zázvoru v prášku
3 lžičky sezamových semínek
3 lžičky makových zrn
1,5 lžíce pistácií
1,5 lžíce mandlí
2,5 lžíce strouhanky
60g másla
4 filety z tresky

Nádobí: hrnec (nejlépe malý litinový), pekáč

Na jemno nakrájenou cibuli nechte zesklovatět v hrnci na olivovém oleji. Přidejte cukr, rozmíchejte. Přidejte ocet a uveďte do varu. Přidejte kousky pomeranče a zázvor. Vařte v přikryté nádobě asi půl hodiny.

V misce smíchejte všechny zrna a nasekaná jádra se stouhankou a roztátým máslem. Přidejte sůl a pepř. Namažte směs na tresku a nechte utuhnout. Pečte v troubě na 180 stupňů asi 15 až 20 minut (tady bude hodně záležet na tom, jakou rybu zvolíte).

A je to. Omáčka má opravdu velmi výraznou chuť, ale s rybou je nepřekonatelná!