neděle 27. září 2009

Okoun mořský na pastisu

Moje experimenty s fenyklem pokračují s jinou rybou než rybou obecnou. U rybáře jsem koupila obrovského okouna mořského. V Pacifiku je nějak všechno větší. Co si pamatuju, ve Francii byl okoun mořský velký asi jako pstruh. Koukla jsem do Wikipedie a zjistila, že se jedná prostě jenom o jiný druh. Recept ale můžete realizovat s jakýmkoli typem mořského okouna. Velcí okouni mají maso sušší.

Budete potřebovat také Pastis, klasickou marseillskou anýzovku, kterou s ledem a vodou popíjí každý správný jižanský stařík, když ve stínu platanů uvažuje, kam vrhne petangovou kouli. Co vím, Češi fandy Pastisu zrovna nejsou, a pokud vám ho někdo věnoval, a lahvinka vám leží smutně v baru, sem s ním a dejme ho na...bar! Tak se totiž jmenuje okoun francouzsky!

Potřebujete:
dva malé okouny, nebo jenoho velkého, nebo půlku obrovského
5 lžic olivového oleje
2 lžíce Pastisu
jeden fenykl
šťáva ze dvou citronů
sůl a pepř

Nádobí: pekáč

Nakrájejte na jemno fenykl a smíchejte ho s olejem a pastisem. Omyjte rybu, osušte, opepřete a osolte. Pokud je ryba malá, dejte trochu směsi dovnitř, pokud máte jenom jeden velký filet, prostě to ve směsi trochu poválejte.

Zalijte trochou citronové šťávy a dejte péct na 200 stupňů do trouby. Po deseti minutách zalijte zbytkem šťávy a pečte ještě 10 minut.

Dobrou chuť!

sobota 26. září 2009

La rouille aneb rezavá pomazánka

K minulému receptu musím přihodit ještě recept na jihofrancouzskou klasiku la rouille. Slovo rouille znamená vlastně "rez". Pomazánce se tak říká nepochybně kvůli její barvě. Je nedílnou součástí marseillské bouillabaisse, ale Hvězdopravec, coby Marseillan, říká, že se s ní cpal ke všemu asi jako u nás někdo jí hořčici z kelímku. Normálně jsou jejím základem vejce, stejně jako základem majonézy. Já ale tenhle recept považuji za příliš těžký, a tak jsem na internetu vyčmuchala verzi s brambory jako základem. Může se to zdát jako trochu divný nápad, ale Hvězdopravec nic nepoznal, takže nápad je to dobrý...

Potřebujete:
1 velký moučnatý brambor
1g šafránu
špetku ostrého chili
trochu citronové šťávy
4 stroužky česneku
25cl olivového oleje

Nádobí: hrnec, mísa, mixer, nebo můžete zkusit vidličku...

Uvařte oškrábaný brambor do měkka. Hoďte ho do mixéru nebo důkladně rozmačkejte a pomalu přidávejte šafrán, chili, sůl, česnek a citron. Nakonec pomalu pečlivě vmíchejte olej.

A je to. Na opečených plátcích bílého chleba je to vynikající příloha!

Rybí polévka z tresky

V poslední době jsem moc nepsala, protože jsem v kuchyni řádila s fenyklem a říkala jsem si, že nemá cenu recepty na blog dávat, protože jsem v Čechách nikdy fenykl jako zeleninu neviděla. Jenže mi moc chutnalo a říkala jsem si, že je škoda vás o recepty ochudit. Takže jsem zabrousila na internet a tady jsem ověřila, že fenykl v Čechách k dostání snad přeci jen je, jen asi ne v rokycanské Bille, pro kterou jsou příliš exotické i černé olivy. Takže, pokud někde v obchodě spatříte něco mezi celerovou natí, koprem a cibulí, kupte to, přihoďte nějakou mořskou rybu s bílým masem a uhánějte domů.

S fenyklem jsem řádila proto, že pro mě byl další výzvou v soutěži, "kterak konzumovat nechutnou zeleninu, aby se stala chutnou". Syrový fenykl, který Francouzi konzumují s gustem, je pro mě nepolknutelný a zvedá se mi z něj žaludek snad ještě víc než z lilku a růžičkové kapusty. V provensálských receptech je ale nezbytný a vynikající. Jen ho nakrájejte hodně na jemno. Ve Francii, kde fenykl dostanete na každém trhu po celý rok, jsem experiment nestihla, a v Chile po fenyklu ani stopy. Až jednou jsem ho zahlédla na trhu, ale zrovna jsme jeli na hory, a tak jsem ho s sebou nechtěla tahat. Ale už jsem věděla, že existuje.

O něco později jsem se pustila do experimentů s "rybou". V Chile totiž vždy, v každé rybárně a na každém trhu najdete rybu. Pescado. Tak tady říkají rybám velikosti pstruha, která přijde na trhu asi na 1000 pesos, tj, 35 korun za kilo. Prostě je to ryba obecná, levná a tak obvyklá, že si nikdo nepamatuje její jméno. Ve skutečnosti je to merluza, francouzsky merlan a česky, dle slovníku, treska bezvousá.

Fenykl a ryba obecná jsou velcí kamarádi, takže jsem se jednou vydala na Vegu, trh, kde seženete opravdu úplně všechno, a po hodinovém hledání a nakupování, až na samém severním cípu trhu, kde jsou přistěhovalci z Peru, jsem mezi ovocem a zeleninou, kterou jsem v životě neviděla, fenykl skutečně našla. Koupila jsem dva a spěchala jsem domů. Z toho dlouhého nakupování mi nezbyl moc čas, takže tenhle recept je velmi jednoduchý a ideální pro dny, kdy nemáte čas. A navíc je to velmi dietní recept. I když vám ho doporučuju jíst s opečeným chlebem namazaným "rezavou pomazánkou"la rouille, velkou jihofrancouzskou klasikou.

Potřebujete:
4 filety z tresky (tj. cca 500g filetů) nebo jakékoli jiné bílé ryby
4 až 5 brambor
dobré zralé rajče
2 stroužky česneku
cibuli
kousek pomerančové kůry z pomeranče, který nebyl chemicky ošetřen (v Chile takový pomeranč můžete nechat hledat tak akorát Marušku u dvanácti měsíčků, takže já kůru vynechávám)
jeden fenykl
tymián, rozmarýn a bobkový list

Nádobí: hrnec

Nakrájejte na jemno všechnu zeleninu. Do hrnce dejte cibuli, na to položte nakrájené rajče, brambory, na ně nakrájenou rybu, pořádně to osolte a opepřete, přidejte rozetřený česnek, na jemno nakrájený fenykl, rozmarýn, tymián, bobkový list a pomerančovou kůru. Zakápněte trochou olivového oleje a nechte odpočinout alespoň půl hodiny. Já osobně tenhle recept pokládám za ideální, když přijdete pozdě večer domů a nemáte čas vařit: všechno to připravím ráno nebo když mám čas a nechám odpočívat v lednici.

25 minut před tím, než chcete jíst, zalijte vodou a vařte 25 minut. A je to!