pondělí 29. září 2008

Kambala neboli mořský jazyk Mistral

Kambala, francouzsky sole, je mořská ryba s bílým dietním masem. Poprvé jsem ji zkusila dělat včera a opravdu jsme si pochutnali. Úprava "Mistral" se zřejmě jmenuje po známém větru vanoucím ze severu na jih, který dokáže tolik ochladit počasí i moře na jihu Francie. Jako přílohu jsem včera zvolila cukety na česneku, a Hvězdopravec to opravdu ocenil. Příště ale zkusím spíše rýži, quinou, zelené fazolky nebo vařené brambory, protože cukety jsou přeci jen na oleji a v omáčce je dost másla...I když, proti gustu, žádný dišputát.

Potřebujete:
cca 200g filetů z kambaly na osobu

pro 2 osoby potřebujete dále:
1 cibuli
2 oloupaná rajčata
sklenici bílého vína
stroužek česneku
polévkovou lžíci čerstvé ploché petržele
lžíci rajského protlaku
30g mouky
50g másla
2 lžíce strouhanky
sůl a pepř

Nádobí: pánev, pekáč jenom o trochu větší než plocha filetů

Dáte do pekáče nakrájenou cibuli, rajčata, česnek a petržel, položíte na to filety, osolíte, opepříte a zalijete bílým vínem. Pečete v troubě na 160 stupňů 15 minut.

Vyndáte kambalu z pekáče, zcedíte šťávu do pánve a zbytek zeleniny vyhodíte. Pokud nemáte rajský protlak, nebo ho nechcete používat, můžete vyndat ze zeleniny na vyhození rajčata a rozmixovat je v mixéru.

Šťávu v pánvi vaříte, aby se její objem zmenšil na polovinu. Pak přidáte lžíci protlaku, máslo a trochu mouky. Přidáte kambalu, kterou polijete dobře omáčkou z pávne a posypete dvěma lžícemi strouhanky. Necháte vařit na prudkém ohni 5 minut.

A hotovo. Dobrou chuť!

středa 24. září 2008

Quiche s paprikami

Hvězdopravec odjel na týden do Ženevy, a tak mám ve vaření tak trochu pauzu. Dneska, jak začíná podzim, jsem ale dostala velkou chuť na nějaký quiche. A protože ten s cuketami jsem dělala asi před deseti dny, udělala jsem tentokrát quiche s paprikami. Je vynikající!

Potřebujete:
3 papriky, nejlépe jednu žlutou, jednu zelenou a jednu červenou
3 vejce
250ml smetany
špetku muškátového oříšku
40g stouhaného sýra (nejlépe nějakého, který má chuť ;-) )
1 máslové těsto

Nádobí: kulatou formu cca 26cm v průměru, misku, alobal

Nakrájíte papriky na čtvrtiny a necháte je grilovat v troubě na kusu alobalu slupkou navrch

Papriky rozkrájíte na malé kousky, a pokud jsou trochu spálené, odstraníte slupku

Dáte do trouby na 170 stupňů předpéct těsto propíchané vidličkou tak, aby se vám nenafouklo. Těsto je předpečené, když začne měnit barvu.

Rozšleháte vejce se smetanou, přidáte sůl, pepř a muškátový oříšek.

Na předpečené těsto dejte papriky, na to nalijte smetanu s vejcem a celé posypte sýrem. Pečte cca 20minut na 170 stupňů. Quiche je hotový, když "náplň" změní barvu na zlatavě hnědou.

Tak dobrou chuť! A nezapomeňte servírovat se salátem!

pondělí 22. září 2008

Lososové bonbóny

Lososové bonbóny je skvělý rychlý a velmi efektní aperitiv, nebo příloha k salátu. Tedy, rychlé to je, pokud seženete koupit feuilles de brick nebo pate filo. Pokud ne, můžete se pokusit jedno nebo druhé uplácat dle receptu, který vám nabízím zde. V tom případě vám přeju opravdu pevné nervy. Ale výsledek stojí za to...

Potřebujete:
cca 200g steak z lososa
stoužek česneku
čerstvý zázvor (cca 1cm)
3 lžičky sójové omáčky
lžíci olivového oleje
lžičku Worchesteru
lžičku čerstvého koriandru
4 feuilles de brick nebo pate filo
lžička arašídového oleje (pokud nemáte, tak nemáte, bude to dobré i tak)
pepř

Nádobí: miska, plech

Jemně rozmixujte česnek a zázvor. Přidejte sójovou omáčku, olej, Worchester a pepř. Nesolte, protože sójová omáčka je slaná sama o sobě. A marináda je hotová.

Nakrájejte lososa na kostičky cca 1cm3 a dejte ho do misky spolu s marinádou. Nechte v lednici cca 2hodiny pod fólií.

Předehřejte troubu na 200 stupňů.

Vezměte dva feuilles de brick a dejte je na sebe. Pomažte olejem a obraťte. Rozkrojte na šest dílů a na každý díl dejte kousek lososa s marinádou. Zatočte do feuilles de brick jako kdybyste balili bonbón do papírku. Pokud se vám bonbón rozbaluje, můžete použít bílou nitku, kterou pak před servírováním odstraníte.

Necháte péct v troubě 8 minut, a je to!

neděle 21. září 2008

Tiramisu s malinami

Recept na klasické tiramisu, které jsem podědila po jednom kamarádovi z Itálie, jsem Vám nabídla zde. Tento týden jsem vyzkoušela drobnou inovaci s malinami, které jsem přinesla z trhu (vypadaly příliš dobře na to, abych je tam mohla nechat, jenže, co pak s nimi, když Hvězdopravec nemá rád klasický malinový koláč s creme patissier). Musím říct, že je to inovace vynikající. Dobré řešení, jak udělat s tiramisu radost i těm, kteří nemají rádi chuť kávy, jako třeba moje kamarádka Jeanne.

Potřebujete (pro 3-4osoby):
misku malin
2 vejce
čtyři lžíce cukru
125g ricotty
125g mascarpone
cukrářské piškoty
trošku karibského rumu nebo amareta

Nádobí: šlehač, mixér, dvě mísy, 3 nebo 4 misky na servírování

V mixéru rozmixujete polovinu malin (nejlépe ne ty nejpěknější) se lžící cukru. Vznikne tzv. coulis.

Oddělíte vejce od bílků. Ušleháte žloutky s třemi lžícemi cukru do běla.

Vyšleháte velmi pevný sníh.

Do žloutků přidáte za stálého šlehání přidáte ricottu, mascarpone a nakonec opatrně i sníh.

Do misek dáte cukrářské piškoty, kápnete na ně rum nebo amareto, zalijete coulisem z malin a na to dáte krém z mascarpone. Vršek ozdobíte malinami. Můžete také krém nejdřív posypat strouhanou čokoládou.

Recept je možné realizovat také z jiného ovoce: určitě bude výborný také s jahodami, ale možná i s borůvkami. Fantazii se meze nekladou. Tak do toho!

sobota 20. září 2008

Boeuf bourguignon čili hovězí po burgundsku

Včera jsem si všimla, že někdo hledal tento recept na mých stránkách...a že ho nenašel, protože zde tenhle recept nebyl! Taková ostuda! Velká klasika, kterou navíc obohacujeme pravidelně naše večírky mezi kamarády, popíjejíce burgundské u bublajícího hrnce! Takže to spěchám napravit, přesto, že si na tohle jídlo ještě nejakou dobu budu muset nechat zajít chuť: na party teď na nějakou dobu zapomeneme, protože Hvězdopravec musí dodělat doktorát, já se (stále) snažím shodit špíček na břiše, a navíc je pořád docela teplo...

Na hovězí po burgundsku budete především potřebovat burgundské víno. Tendence vařit na levném krabicovém víně je jeden z velkých omylů české kuchyně. Víno musí dát masu chuť, a aby tak mohlo učinit, musí samo nějakou mít a pokud možno ne onu hořce nakyslou, kterou má většina našich červených vín. Takže, pokud si chcete pochutnat, budete muset sáhnout trochu do kapsy, nebo poprosit někoho z Francie, aby vám přivezl burgunské aspoň za 3euro láhev. Že je to nějaké levné? Inu, otázka spíš je, proč se v ČR prodává to nejhnusnější francouzské stolní víno za 150korun, když byste přitom stejnou láhev objevili ve zdejších supermarketech za cca 1euro. Ale dost lamentování. Nakupte vína víc, ať se kromě masa napijete také vy, naložte maso a obvolejte kamarády, že nazítří bude velká bašta.

Aktualizace z 18.4.2010: Nedávno jsem se přiučila tento nový recept na boeuf bourguignon, který se navíc dělá v troubě. Je vynikající, ale ne vždy má člověk například na horách k dipsozici troubu, a proto ho zde přikládám jako inspiraci, aniž bych odstranila starý recept. I ten ostatně můžete zkusit v troubě...

Potřebujete:
1,5kg hovězího masa na pomalé vaření (stačí tedy jenom o něco kvalitnější maso než na guláš)
100g slaniny
tucet jarních cibulek
20g másla
lžíci olivového oleje
stroužek česneku
lžíci mouky
bobkový list
tymián
sůl a pepř

Na marinádu:
1 velkou cibuli
2 hřebíčky
1 mrkev
6 zrnek pepře
1 láhev burgundského

Nádobí: velký hrnec, mísa, pánev, malý hrnec

Nakrájejte maso na kostičky jako na guláš a dejte ho do mísy. Přidejte nakrájenou cibuli, mrkev a koření. Zalijte olejem a vínem a nechte v chladu naložené cca 12 hodin. Můžete i méně, ale ne méně než 3 hodiny. A také ne o moc více, alespoň můj řezník to tvrdí.

V den vaření necháte vařit v malém hrnci slaninu ve vodě cca 3minuty, pak ji vyndáte, osušíte a nakrájíte. Pozor, vodu budete ještě potřebovat!

Oloupete cibulky. Dáte do malého hrnce s 20g másla, které necháte rozpustit. Přidáte cibulky, zalijete trochou vody, přidáte trochu soli a tři špetky cukru a necháte vařit cca 15 minut, dokud se nevypaří voda. Pak necháte ještě 5 minut, aby cibulky zezlátly.

Vyndáte maso z marinády a pořádně ho osušíte.

V hrnci rozpálíte pořádně olej a na něj dáte maso, aby se zavřelo. Zaprášíte moukou a necháte trochu opéct. Pak přidáte česnek, slaninu, opečte a zalijete vodou, ve které jste slaninu vařili. Zalijte také zcezenou marinádou. Pokud je tekutin málo, přidejte vodu. A nezapomeňte na tymián a bobkový list. Nesolte, dokud maso není měkké!

Nechte vařit dvě hodiny na mírném ohni. Otevřete si láhev a povídejte s kamarády.

Po dvou hodinách, pokud je maso měkké, přidejte cibulky a nechte ještě chvíli vařit.

A je to. Servírujte s bramborem. Tak pěknou party!

středa 17. září 2008

Krémová dýňová či tykvová polévka

Tenhle recept rozhodně nevařte, pokud máte doma za strávníka klasického masoužrouta trpícího na klasickou českou kuchyni. Pokud jste ale osoba zvídavá, možná dokonce vegetariánská, můžete číst dál a možná i polévku vyzkoušet. Já ráda zkouším nové věci a občas se mi stane, že na trhu narazím na nějakou plodinu, kterou jsem ještě nikdy nejedla, a plodina skončí v košíku. Stalo se mi to nedávno, kde na mě z jedné krabice zamrkalo cosi oranžového, co se mi navíc zdálo velmi dekorativní. Nebyla to známí obrovská halloweenská dýně, ani malá tykev: bylo to něco mezi, co se jmenuje potimaron. Slovník toto slovo nezná, ale vzhledem k tomu, že uvnitř byla dýňová semínka, troufám si říct, že se jedná o nějakou menší odrůdu dýně. Polévku z tohoto plodu jsem jedla jednou v poměrně šik restauraci, a tak jsem se odvážila. Shodou okolností v podvečer mého pokusu o dýňovou polévku zavolal náš kamarád Alex, že se zastaví cesto domů na pivo, a skončil nakonec na večeři. Jako typická v Čechách vychovaná Češka, která ví, že předložit mužům k večeři polévku a notabene dýňovou, je kriminální čin hodný výprasku, jsem váhala, zda se vůbec s polévkou vytasit, ale doma nebylo nic jiného. K mému překvapení jsem se dozvěděla, že se naopak jedná o velkou dobrotu, kterou Alexovy děti vyžadují s velkou pravidelností. Děti vyžadující polévku, která se skládá skoro jenom ze zeleniny: asi jsem tu na jiné planetě...takže pokud se také tak trochu cítíte jako mimozemšťané, jděte do toho.

Potřebujete:
cca 750g dýně
jednu velikánskou bramboru
3 stroužky česneku
tymián
půl litru mléka
20g másla
sůl a pepř

Nádobí: velký hrnec, mixér nebo mlýnek na zeleninu, nebo vidličku a pevné svaly, a nebo - v nejhorším - stačí vidlička a pevné nervy.

V hrnci necháte vařit ve vodě dýni, brambory, celý česnek a tymián.

Když je zelenina měkká, slijete ji a pečlivě a dokonale ji rozmačkáte či rozmixujete.

Přidáte mléko a máslo a přivedete skoro do varu za pečlivého míchání.

A je to. Jednoduché, originální a podle mě skutečně vynikající.

pondělí 15. září 2008

Zvěřina na víně

Tenhle recept je jediný z těch, které mám na webu, který není tak úplně ozkoušený: zvěřina je tu drahá, a tak jí prostě nedělám. Recept jsem našla pro kamarádku na jedněch svých oblíbených stránkách, které pokládám za opravdu dobré...takže myslím, že pokud vám v mrazáku leží jelení noha, můžete se bez starosti nechat inspirovat. Osobně se mi skoro začínají sbíhat sliny, takže se možná po nějaké té zvěřině podívám. Dokonce ji tu i chovají, takže moje morálně-ekologické cítění může být klidné.

Potřebujete (pro 6 osob):
1 kg masa
1 dl oleje

Na marinádu:
lahev červeného vína (například Bordeaux)
1 stroužek česneku
200g mrkve
2 šalotky
200g cibule
1 bobkový list
1 větvičku tymiánu
1 větvičku rozmarýnu
čerstvou petržel
1 celerovou nať (možné nahradit kořenovým celerem)
1 dl koňaku
1 dl olivového oleje
5 zrnek pepře

Na omáčku:
1 dl vinného octa
20 cl smetany
100g brusinek v přírodním nálevu
100g másla
trochu oleje
40g mouky
sůl a pepř

Nádobí: velký hrnec

Den předem naložte maso s celými šalotkami, velmi nahrubo nakrájenou cibulí a mrkví, s rozetřeným česnekem, bylinkami, nakrájeným celerem a celým pepřem. Zalijte vínem, koňakem a olejem tak, až je všechno maso zakryté. Nechte marinovat dle stáří a typu masa: pokud máte srnčí, bude stačit 6 hodin, u jelení nohy doporučuju nechat marinovat klidně 24hodin.

V den vaření nechte maso okapat a pečlivě osušte. Zceďte marinádu a nechte si jak nálev, tak aromatické bylinky: zbytek můžete vyhodit.

Ve velkém hrnci nechte jemně osmahnout na másle a oleji maso. Když změní barvu, přidejte bylinky a nechte opékat ještě 5 minut.

Zaprášíte moukou, přidáte vinný ocet a nálev z marinády. Uveďte do varu a nechte vařit na mírném ohni dokud maso nezměkne.

Když je maso měkké, necháte ho v teple a propasírujete omáčku (tj. přecedíte ji přes jemné sítko), mimo sporák přidáte smetanu (nesmí projít varem!) a přidejte brusinky.

Můžete také vyndat maso z omáčky těsně před tím, než bude zcela měkké a můžete ho dodělat následujícím způsobem:

Opět osušte maso a nechte ho opéct na pánvi. Pak ho dejte na 15 minut do trouby s trochou másla. Nakonec ho zabalte do alobalu a nechte ho odpočinout ještě 5 minut v otevřené troubě. tedy, tak alespoň praví francouzský recept. Myslím ale, že i bez této poslední operace si pochutnáte. Tak dobrou chuť!

neděle 14. září 2008

Koláč s jablky a hruškami

Typů francouzských koláčů s jablky je celá řada. Na blogu najdete recept na tarte Tatin, který je francouzská klasika. Zatím nenajdete recept na normandský jablkový koláč, který dělají velmi často různí kamarádi, a já se s ním tedy nenamáhám, ale brzy ho snad doplním. V Normandii prostě dávají jablka do všeho: aby ne, když jich tam mají tolik. A tak tam kromě jablkového koláče můžete ochutnat i calvados nebo cidre (který je tedy vlastně původem z Bretagne...): v deštivém normandském počasí je evidentně potřeba občas přeměnit jalbko také na něco ostřejšího.

Možná proto, že v Grenoblu celý víkend leje jako z konve, vám nabízím dneska tedy recept na jalbkový a hruškový koláč. Nebudete na něj potřebovat tolik ovoce, jako na klasický normandský koláč, dokonce bych označila tenhle recept za efektní pro zpracování pár kousků ovoce, které se začínají nevábně svrašťovat, a vy je nechcete vyhodit. A uvidíte, je to koláč vynikající, poměrně dietní, a navíc hezky vypadající.

Potřebujete:
cca 2 jablka
cca 2 hrušky
1 lžíci skořice
3 vejce
100g mouky
1 lžíci cukru
20cl smetany nebo šlehačky
sáček prášku do pečiva
1 vanilkový cukr
špetku soli
4 polévkové lžíce medu
hrst na plátky nakrájených mandlí

Nádobí: formu na pečení (prakticky jakoukoli: já používám kulatou o průměru 20cm, ale dala by se použít i větší), mísa a metla

V míse šlehejte cukr, vejce a vanilkový cukr,

Přidejte skořici, mouku, sůl, prášek do pečiva a smetanu.

Oloupejte jablka a hrušky a zbavte je všeho, co se nejí. Nakrájejte je na tenké plátky.

Nalijte těsto do formy, pokryjte je plátky ovoce a posypte mandlemi.

Pečte na 200 stupňů půl hodiny. Po vytažení z trouby polijte koláč teplým medem.

A hotovo. Koláč je vlahý, nepříliš sladký, ale o to víc vyniká chuť ovoce. A k tomu ty křupavé mandličky....aaaaach!

sobota 13. září 2008

Těstoviny carbonara

Opět jsem zamířila tak trochu za hranice. I když, tuhle jsem v jedněch francouzských novinách četla, že italská kuchyně je sestřenice francouzské...čili zůstáváme stále v rodině.

Carbonara je klasika, kterou určitě dobře znáte. Každý ale dělá tyhle těstoviny trochu jinak, od toho, že prostě jenom k těstovinám nahází slaninu a vejce, všechno to promíchá ještě na ohni, takže vejce "zomeletovatí" (což je podle mě ten nejhorší způsob), až po...můj recept, což je podle mě, samozřejmě a neskromně, ten nejlepší způsob. Nebo alespoň jeden z nejlepších. Musím podotknout, že si potrpím na čerstvé těstoviny, a to až do té míry, že je doma sama dělám...

Potřebujete:
1 lžičku oleje
2 stroužky česneku
5 plátků slaniny
půl sklenice suchého bílého vína
2 vejce
dvě třetiny sklenice strouhaného parmezánu
čtvrtinu sklenice strouhaného sýra
čerstvou petržel
čerstvé těstoviny
pepř a sůl
špetka šafránu

Nádobí: pánev a hrnec na těstoviny

V pánvi rozehřejete olej na nepříliš silném ohni. Přidáte rozetřený česnek a slaninu a necháte opékat na mírném ohni 3 minuty.

Přidáte víno a necháte vařit na mírném ohni 3 minuty.

Mezi tím v misce rozšleháte vejce, přidáte pepř a šafrán a vmícháte sýr.

Na okapané těstoviny nalijete tuto směs, přidáte směs z pánve a posypete petrželí. A je to! Servírujte hned a nezapomeňte dát na stůl slánku. Omáčku na těstovinách normálně není třeba solit, protože slanina...je dost slaná, jak napovídá její název. Ale kdyby náhodou...

pátek 12. září 2008

Civet z vepřového

Aj, a zase máme jazykový problém. Civet je dle slovníku srnčí na víně. Civet se ale dá dělat také z králíka a různých jiných mas, která jsou dostupnější než srnčí. Takže bych hlavně podtrhla to víno, kterého budete na civet potřebovat nemálo. A též fakt, že civet má něco společného se zvěřinou...ale lze ho vyrobit také z pokojného růžového prasátka domácího, pokud necháte maso marinovat. Inu, dva dny naložené ve víně změní i to nejlínější prase ve skutečného divočáka...

Potřebujete (pro 8 lidí):
1,6 kg masa na vepřovou pečeni
150g nepříliš tučné slaniny
4 polévkové lžíce mouky
2 polévkové lžíce sluněčnicového oleje
1kg brambor
12 jarních cibulek
1 šalotku
60cl vína
sklenici vody
2 kostky cukru
2 polévkové lžíce plnotučné smetany

A na marinádu:
2 sklenice červeného vína
1 sklenici vinného octa
1 sklenici slunečnicového oleje
1 cibuli
1 mrkev
1 šalotku
1 stroužek česneku
2 větvičky tymiánu
2 bobkové listy
3 hřebíčky
5 zrnek pepře
5 jalovcových kuliček
5 lístků šalvěje
sůl

Nádobí: jeden opravdu velký hrnec s poklicí, jeden menší hrnec, cedník, velká salátová mísa, která se vám vejde do lednice

48 hodin předem musíte připravit marinádu a dát naložit maso. Maso nejdříve nakrájíte na větší kostičky a dáte ho do salátové mísy. Přidáte nakrájenou cibuli, mrkev, česnek, šalotku a všechno koření, osolíte a zalijete olejem, octem a vínem.

Po 48 hodnách se opět vydáte do kuchyně, vyndáte maso z lednice a:

Nakrájíte si cibulky, šalotku a slaninu.

Vyndáte maso z marinády, pořádně ho osušíte.

Ve velkém hrnci necháte rozpálit olej, a necháte v něm opéct slaninu. Pak přidáte maso a šalotku. Když je maso zatažené, posypete moukou a pořádně rozmícháte.

Zalijete vínem a zcezenou marinádou (tj. pouze nálevem). Jediné, co z marinády použijete, jsou jalovcové kuličky. Vyndejte je ze zbytků z cedníku a přidejte do hrnce.

Zakryjte hrnec utěrkou a na to dejte poklici. Nechte vařit na mírném ohni 1 hodinu.

Přidejte cukr a jarní cibulky a nechte opět vařit na mírném ohni 1hodinu a 30 minut.

Během doby vaření oškrábejte brambory a dejte je vařit. Pokud máte dost sil, myslím, že civet je skvělý také s bramborovými knedlíky...

Když uběhne čas vaření, sundejte hrnec z plotny, ochutnejte, zda je omáčka dost slaná a přidejte smetanu. A je to! Trvalo to dlouho, ale stojí to za to...

čtvrtek 11. září 2008

Ryby na grilu

Nějak nevím, jak jinak tenhle recept, který vlastně skoro ani není recept, nazvat. Občas se mi nechce podnikat s rybami tajemné a složité úpravy, a tak je dělám prostě na grilu, který moje trouba nabízí. Postup je jednoduchý. Vezmete aromatické bylinky a necháte je 24 hodin máčet v oleji. Potom pomažete rybu, a dáte jí do trouby na gril. A je to!

Naše nejoblíbější jsou pražmice na rozmarýnu, jak už jsem tu psala, ale také třeba doráda na šalvěji. Pozor, každá ryba se peče jinak dlouho. Zatímco pražmici stačí pět minut, dorádu nechávám na grilu 30 minut, 15 minut z každé strany. A při pečení ji vycpu šalvějem, který vytáhnu z oleje.

Ale aktivitě se meze nekladou: zkuste bazalku, tymián, co vás zkrátka napadne, zkuste pstruha nebo sardinky, podle toho, co ulovíte a co je malé a má to kolem sebe kůži. Nedoporučuju zkoušet podobný recept ani s lososem, který je hodně tučný, ani s bílými rybami, které by se vám na grilu rozpadly.

A hlavně, nezapomeňte rybu servírovat s citrónem! Dobrou chuť!

středa 10. září 2008

Coulant au chocolat aneb Čokoládový dezertík tekutý uvnitř

Pokud jste závislí na čokoládě, mělo by ministerstvo zdravotnictví na tento recept napsat: konzumovat pouze v rozumném množství. Coulant au chocolat je dezert, na kterém si pochutnám i já s Hvězdopravcem, ačkoli jinak ani jeden nejsme na sladké. Ale lehoučká pěna čokoládová pěna, která skrývá uvnitř tekoucí čokoládu je i pro nás prostě pokušení.

Tak dost řečí a do toho:

Potřebujete (pro 3 až 4 osoby):
125 g čokolády (nejméně 60% kakaa, já používám dokonce 70%, je to lepší)
90g másla
3 vejce
80g cukru
30g mouky
trochu másla a cukru na vymazání formiček

Nádobí: tři nebo čtyři kulaté mističky, které můžete dát do trouby, metla na šlehání, malý hrnec. Nutná je také lednice, ale to asi v kuchyni máte :-).

Dejte do hrnce čokoládu a máslo a rozehřejte je. Nechte vychladnout za občasného míchání, aby vám směs neztvrdla.

Ušlehejte vejce s cukrem až do běla. Doporučuju použít šlehač a vyšlehat opravdu co nejvíce.

Postupně přilijte vychladlou čokoládu a nakonec i mouku.

Mističky na pečení vymažte máslem a vysypte vevnitř cukrem tak, aby zůstala jen jedna vrstva cukru. Nalijte do nich čokoládové těsto a dejte nejméně na 20minut do lednice.

Předehřejte troubu na 200 stupňů. Dejte do ní mističky se směsí, které vychladly v lednici. Pečte cca 8minut. Tohle doporučuju ozkoušet, každá trouba peče přeci jen jinak.

Dezert musí být vevnitř úplně tekutý, ale musí jít vyklopit a držet pohromadě. Doporučuju servírovat s čerstvým ovocem, například s malinami. Nebo můžete po vytažení z trouby a vyklopení dezertu do středu opatrně zasunout dílek bílé čokolády.

Tak co, jste závislí? Obávám se, že ano...doufám, že mě nakonec ještě nezažalují...

pátek 5. září 2008

Kuře Korma

Nějak jsem se zabydlela v těch exotických vodách a místo nějakých receptů na francouzskou kuchyni jsme se přes Maroko dostali až do Indie. Včera jsem totiž poprvé zkusila kuře korma, a musím říct, že to byl jednoznačný úspěch. Hvězdopravec se dokonce dneska při obědě ptal, jestli opravdu náhodou trochu nezbylo: vzhledem k tomu, že normálně k obědu nikdy nejíme víc než salát a že neměl moc hlad, jsem to interpretovala jako nejvyšší poklonu.

Korma je vlastně typ kari, který není příliš silný. Připomínám, že kari je směs koření. A rozhodně nebudete kupovat směs, ale pěkně si ji vyrobíte doma sami. Nezapomeňte, že supermarketové směsi většinou kromě koření obsahují i různé emulgátory chuti: a ty nejen, že do sebe nechcete cpát, ale, pokud koupíte dobré koření, bude mít vaše kuřátko i bez nich chuti až až. Budete potřebovat mimo jiné čerstvý zázvor, který provoní a prochutí maso, chili, které přidá trochu pikantní chuti, skořici, kardamon a hřebíček, které budou evokovat sladkou chuť a další a další koření, které ve vás probudí chuť cest...takže do toho.

Potřebujete:
1 kuře stažené z kůže
2 cibule
2 stroužky česneku
2 zrnka kardamonu
1 malý nastrouhaný zázvor
6 hřebíčků
8 zrnek pepře
4 bílé jogurty (jakkékoli, kromě těch 0%)
2 tyčinky skořice
2 sušené chili papričky
1 čajová lžička kurkumy
špetka šafránu
500g rajčat
100g nasekaných mandlí, ořechů kešu...
sůl a máslo

Nádobí: velký hrnec

Nakrájejte zeleninu a naporcujte kuře.

Do hrnce na trochu másla dejte hřebíček a kardamon a počkejte, až začnou vonět. Přidejte cibuli, česnek, chili papričky, zázvor a pepř a nechte opékat cca 5 minut.

Potom přidejte kuře a osmahněte ho. Pokud je hrnec moc malý, smažte kuře postupně, nebo smažte kus s kořením na pánvi vedle.

Rozmíchejte jogurt s kurkumou a šafránem. Přidejte směs do hrnce a přidejte také rajčata a skořici. Přikryjte a nechte vařit na mírném ohni 1hodinu. Osolte.

Poté přidejte ořechy nebo mandle nebo obojí a nechte vařit ještě 10 minut na mírném ohni.

Servírujte s rýží bismati nebo s plackami naan.

čtvrtek 4. září 2008

Tajine z králíka

Tajine opět na blogu francouzských receptů jakoby tak trochu nezapadá. Jedná se o tradiční marocké jídlo, které je pojmenováno po speciálním hrnci, ve kterém se dělá. Tajine-nádoba je z pálené lakované hlíny. Nádoby jsou často pestře malované, ale tím také obvykle nevhodné k pečení v troubě nebo na plynu. Moje tajine-nádoba je tedy jednoduchá, ale můžu ji dát dokonce i na elektrický vařič. Koupila jsem ji v jedné z arabských épicerie v Grenoblu...protože ano, tajine sice pochází z Maroka, ale vzhledem k tomu, jak velká marocká menšina ve Francii je, nelze říct, že to není vůbec francouzské jídlo...

Tajine můžete ale také vařit v hrnci normálním, jen potřebujete opravdu velký hrnec a pokličku. To jsem vyzkoušela včera. Moje speciální tajine-nádoba byla totiž pro včerejší návštěvu sedmi mých kamarádů příliš malá. Králičí tajine byla i tak vynikající, voněla čerstvým koriandrem a králík se jenom rozplýval na jazyku. Příprava je přitom natolik jednoduchá, že jsem netrávila čas jako kuchařka sama v kuchyni, ale návštěvy jsem si i užila v klidu v obýváku, zatímco jídlo samostatně a osamoceně bublalo na plotně. Banda mých moravských a českých přátel si opravdu pochutnala, takže neváhejte, a chopte se vařeček.

Potřebujete (pro 6 osob):
1 naporcovaného králíka
1 citron
4 cibule
4 stroužky česneku
50g másla
sůl
půl polévkové lžíce strouhaného čerstvého zázvoru
půl polévkové lžíce mletého kumínu
1 tyčinku skořice (pozor, opravdu tyčinku, ne mletou!)
2g šafránu
1 svazek čerstvé petržele
1 svazek čerstvého koriandru
drůbeží vývar (cca půl litru)

Nádobí: velikánský hrnec s poklicí, nebo tajine-nádobu; pánev (pokud vaříte pro více než 6 osob)

Připravte si nakrájenou cibuli, rozetřený česnek a nasekaný koriandr a petržel (pozor, jí se jenom lístky, ne stopky!)

V hrnci rozehřejte máslo a opečte na něm po obou stranách králíka. Pokud je hrnec moc malý, opečte část vedle na pánvi.

Pak přidejte cibuli a nechte rovněž opéct.

Pokud jste používali pánev, dejte její obsak ho původního hrnce. Přidejte zázvor, kumín, skořici, šafrán, rozetřený česnek a zalijte polovinou vývaru tak, aby byla většina masa zakryta. Osolte, pokud vývar není dost slaný.

Nechte vařit přiklopené na velmi mírném ohni 30 minut. Pokud se vývar vyvařuje, podlijte.

Po 30-ti minutách přidejte šťávu z poloviny citrónu a nasekaný koriandr a petržel.

Nechte vařit ještě 10 minut. Pokud máte k dispozici králičí játra, přidejte je v tento okamžik.

Servírujte velmi teplé s mísou kuskusu zalité šťávou. Dobrou exotickou chuť!

středa 3. září 2008

Banánová bábovka čili cake

Když už jsme v těch bábovkách, tak přidávám ještě jeden recept na sladký koláč. Pokud máte rádi chuť banánů, pochutnáte si. Také je to dobrý způsob, jak zrecyklovat příliš zralé banány, které je vám líto vyhodit.

Potřebujete:
4 velmi zralé banány
3 vejce
100g másla
175g cukru
125g mouky
půl prášku do pečiva
vanilkový cukr
75g čokolády nakrájené na malé kostičky

Nádobí: mísu, mixér (není zcela nezbytný: můžete banány rozmačkat vidličkou), formu na cake

Necháte změknout máslo a smícháte ho s cukrem.

Oddělíte žloutky a bílky. Žloutky přidáte k máslu a cukru a dobře promícháte.

Rozmixujete banány a přidáte je do těsta spolu s vanilkovým cukrem, moukou, práškem do pečiva a kousky čokolády.

Ušleháte sníh z bílků a přidáte ho do těsta.

Vymažete formu na cake a nalijete do ní těsto. Pečete na 160-180 stupňů 50 minut. I po této době je cake uvnitř jakoby trochu tekutý: to je normální, protože jsou v něm banány. jen to ochutnejte, je to vynikající!

úterý 2. září 2008

Cake se surimi

Surimi, neboli krabí tyčinky, seženete jistě lehko. Tady se jedí v sendvičích, namáčené v majonéze na apero, nebo v salátu. Jak vidíte, je to tak trochu francouzský junk food. Ale co, hlavně, že je to dobré. Cake, tedy bábovka, v tomto případě tedy slaná bábovka, se surimi je dobrá alterntiva především na piknik, na party nebo na apero.

Potřebujete:
200g hladké mouky
4 vejce
2 dl oleje
1 dl mléka
200g krabích tyčinek (cca 15 tyčinek)
200g mrkve
150g stouhaného sýra (nejlépe nějakého, co má aspoň trochu chuť, jako Ementál. Hlavně nekupujte žádnou levnou náhražku z rostlinného tuku!)
1 sáček prášku do pečiva
2 špetky kmínu
sůl a pepř

Nádobí: mísu, formu na cake (takovou tu podlouhlou, hlubokou)

Oškrábejte mrkve a nakrájejte na kolečka. Dejte je vařit do vroucí slané vody tak, aby změkly, ale zároveň zůstaly ještě křupavé: tj. cca 3-5 minut. Vyndejte je z vody, nechte okapat a posypte kmínem.

Smíchejte mouku a vejce tak, abyste dostali homogenní hmotu.

Přidejte postupně olej, mléko a prášek do pečiva. Nakonec vmíchejte surimi, mrkev a sýr.

Když máte těsto pěkně promíchané, nalijte přípravu do formy a pečte na 180 stupňů asi 50 minut.

A teď už jen zbývá doufat, že bude pěkné počasí, abyste s vaším cakem mohli ven na piknik!

pondělí 1. září 2008

Evin zeleninový gratin čili zapečená zelenina se sýrem

Za tenhle recept vděčím svojí kamarádce Evě: doufám, že se nezlobí, že ho uveřejňuju. Gratin je francouzský výraz pro "příškvarek", nebo tak to aspoň říká slovník. Moc trefné to není. Gratin jsou tak trochu "francouzské brambory" s tím rozdílem, že v jídle vlastně ani žádné brambory být nemusí, protože tam může být jakákoli jiná zelenina, ale také slanina, nebo sýr. No, vyzkoušejte, nebudete litovat. Gratin můžete jíst samotný, nebo ho servírovat jako přílohu k masu.

Potřebujete:
1 velký lilek
5-6 rajčat
dvě velké cibule
tři stroužky česneku
mozzarelu
parmezán
bylinky: například pažitku a bazalku, ale můžete přidat též petržel, nebo provensálské koření
sůl a pepř
olej

Nádobí: dvě pánve a nejlépe skleněný nebo hliněný pekáč

Nakrájíte lilek na tenké plátky, které položíte na papírové utěrky. Posolíte a necháte odpočinout, aby utěrky absorbovaly z lilku co nejvíce vody.

Nakrájíte cibuli a dáte jí zesklovatět na pánvi. Po cca 5ti minutách přidáte rozetřený česnek.

Nakrájíte rajčata a zbavíte je vody a jadérek.

Na druhé pánvi rozpálíte olej a osmahnete na něm plátky lilku.

Do pekáče na dno dáte jednu vrstvu opečeného lilku, na něj vrstvu rajčat, vrstvu cibule s česnekem, mozzarelu a bylinky. Pokračujete stejně, a to tak, abyste skončili vrstvou lilku. Tj. například pokud máte již po po položení první vrstvy bylinek lilku málo, dáte už jenom vrstvu lilku a končíte.

Všechno to pak posypete parmezánem a dáte péct do trouby na 30minut na 200stupňů.

A hotovo. Dobrou letní chuť!